POD POVRCHEM: Poutník světem fantazie a klasiky od RealFilmu

V obchodních domech se už pomalu chystá vánoční výzdoba, někde už dokonce je a budete jistě přemýšlet, čím obdarovat své blízké a kamarády. Co takhle darovat novou knihu RealFilmu Poutník světem fantazie o Otu Hofmanovi.

obalka_Poutnik_realfilm

Přiznám se, že první kniha, kterou jsme vydali byla střelba naslepo. Sice jsme měli od začátku dobré PR díky blogu na idnes.cz, kde se články se stejným názvem jako první kniha Slavná světová filmová klasika dočkaly několikatisícové čtenosti, což bylo ale podpořeno i administrátory blogu. Zde je ale dobré dodat, že takové podpory se dočkalo hned několika projektům a autorům. Kniha byla úspěšná, dokonce tak, že mě to samotného překvapilo. Černobílá kniha plná recenzí na klasické filmy a u čtenářů se chytla. Od letoška navíc zažívá druhý dech, protože jsem k ní začal dělat besedu po knihovnách. Pokud knihu ještě nemáte, ještě jich stále pár desítek zbývá.

reklama světová klasika

Druhou knihu o českých filmových klasikách sice novináři na idnesu oznámili prakticky pár dnů po vydání prvotiny, ale realita byla jaksi poněkud jiná. K vydání to zabralo bezmála dva roky, stálo mě to vztah, protože jsem se snad až příliš soustředil nato knihu dokončit, ale dnes mám ke knize poněkud ambivalentní postoj, protože jsem na ní nedělal s dobrými lidmi a přestože je dnes kniha vyprodaná, nechystám se dělat dotisk, ale uvažuji o druhém rozšířeném vydání. Nechápejte to tak, že by byla kniha špatná, naopak si myslím, že může dát docela zajímavý náhled na dějiny naší kinematografie, ale prostě bych ji rád předělal. Co mě ale pořád baví jsou dnes už téměř tři desítky besed na téma českého filmu v knihovnách po celé republice.

klasika

Jestliže na druhou knihu se čekaly dva roky, tak na třetí klasiku se čekalo už roky tři a bylo to poprvé, co jsem se rozhodl knihu vydat bez podpory idnesu. Téma české animované klasiky je velmi specifické, má svou limitovanou diváckou a čtenářskou obec a bylo velmi těžké k tématu shánět materiály. Co mě ale na celém tématu dnes mrzí je neuvěřitelný nepořádek s autorskými právy, na kterých ztroskotalo jedno zahraniční promítání. Přijde mi škoda, že ačkoli máme v národě takovéto rodinné kulturní stříbro, nejsme schopni s ním adekvátně nakládat. Němci a Francouzi se k tradici animovaného filmu chovají rozhodně lépe.

ceska animovana klasika_obalka

Poutník světem fantazie, kniha vycházející k nedožitým devadesátinám Oty Hofmana sice nepatří do řady filmových klasik, ale rozhodně to není klasická biografie, protože v knize nechybí ani rozsáhlá recenzní část, kde si můžete přečíst i ukázky ze scénářů Oty Hofmana, což považuji za dobrý počin, jelikož si čtenář může porovnat scénář s výsledným filmem. V Poutníkovi světem fantazie je spousta dosud nepublikovaných informací, rešerše z rodinného archivu a jsem rád, že jsem tu knihu psal vlastně až teď, protože jsem mohl využít řady vybádaných informací z předchozích projektů, které jsem dosud nemohl využít. A s novým projektem nový mediální partner, takže Poutníka pomáhala propagovat Dvojka Českého rozhlasu.

 

ZDE SI MŮŽETE KNIHY OBJEDNAT:

distribuci společnosti Kosmas

Přidat komentář

TOPlist