Průvodce nejslavnějšími halloweenskými filmy

Ke 40. výročí jednomu z nejlepších horrorů všech dob přišlo do kin pokračování, které ignoruje celou sérii, jež její stvořitel John Carpenter má rád pouze do aktuálního zůstatku svého konta a jaké jsou nejslavnější halloweenské filmy?

 

Loni jsme se naladili na haloween, tedy naše dušičky spíše gotickými horrory, které si připomeňte v tomto článku. Letos ale musíme podstatně přitvrdit, protože k haloweenu, nikoli z Británie, ale USA, patří žánr slasher, pro který se vžil moc hezký neoficiální český ekvivalent – vybíjená.

halloween-jamie-lee-curtis

Film, který definoval žánr slasheru v celé své hrůzné kráse byl pochopitelně Halloween Johna Carpentera. Série, která se vytvářela s ohromným úspěchem přes dvacet let a třikrát si dokonce sáhla až na pomyslný hororový Olymp a vynesla na vrchol celou řadu hvězd.

Na počátku všeho byla vzájemná sympatie mladého režiséra Johna Carpentera k blonďaté scenáristce a producentce Debře Hill. Při společných dostaveníčkách vymýšleli horrorový příběh o vraždění mladých chův. Carpenter věděl moc dobře, že nejhorší je točit komedie. Člověk je příliš soustředěný na vytváření gagů, než aby se plně soustředil na skutečnou filmařinu a zábavu při natáčení. K dispozici neměl smlouvu s žádným studiem, jako tvůrce neměl žádný kredit a jediný kdo mu důvěřoval byl britský distributor Michael Meyers, který ho neustále povzbuzoval v tvůrčí kreativitě.

1963 – Michael Myers je malý chlapec, ale zlo už v něm dříme a čeká na razantní impuls k první krvavé lázni. Poté, co doslova vyvrhne svou sestru se pouští i za svou druhou. Naštěstí je včas odhalen a umístěn do nápravného zařízení do péče doktora Loomise (Donald Pleasence). O 17 let později se vrací před svátkem mrtvých – Halloweenem, aby svou práci dokončil. Chce zabít svou sestru Lauru (Jamie Lee Curtis) a potažmo každého, kdo mu v tom bude chtít zabránit.

halloween7

Každý horror musí mít svůj atribut. Halloween má dlouhý kuchyňský nůž a pochopitelně masku, která je pro horror nezbytná. Střihač snímku a šéf výpravy Tommy Lee Wallace navrhnul, aby měl Myers na hlavě masku klauna, ale Carpenter se dostal náhodou k masce Williama Shatnera, kterou měl jednou na hlavě ve Star Treku. Přišel s ní na hlavě až v průběhu natáčení a členové štábu na něj hleděli s nefalšovanou hrůzou v očích. Jediný kdo zůstal v klidu byl další producent filmu Irwin Yablans, který do ticha promluvil:,,Nevím kdes to vyhrabal, Johne, ale na ty lidi to evidentně působí.“

Všudypřítomné zlo dělá z tohoto filmu mistrovské dílo. Carpenter používá doslova geniální úhly kamery, které vyděsí víc než jakákoliv brutalita. Častokrát snímá jen křoví, ale divák ví velmi dobře, že to není jen obyčejné křoví, ale podstatné je, co se skrývá mezi větvemi. Carpenter si pro film složil hudbu zcela sám. Jeho otec ho jako malého učil hrát na bongo a tak si osvojil rytmus. Buben pak vyměnil za klavír a syntetizátor, ale ponechal jednoduchost rytmů, které znal. Výsledek je naprosto fenomenální.

nightmare-on-elm-street-poster

Další série, která vděčí za svou popularitu Halloweenu je Noční můra v Elm Street. Tu vymyslel a zahájil Wes Craven v roce 1984 a pod odkazem výše se podívejte na její rozšířenou recenzi. Noční můra z Elm Street se stala další veleúspěšnou horrorovou sérií s výborně promakaným marketingem a ústředním antihrdinou, který si získal spoustu fanoušků.

saw

Další série, která k Halloweenu neodmyslitelně patří spatřila světlo světa v roce 2004. Australský herec Leigh Whannel společně se svým spolužákem a kamarádem režisérem Jamesem Wanem prodali kanadské mediální skupině Lionsgate nenápadný a laciný projekt Saw, který se stal následně fenoménem a jednou z nejúspěšnějších halloweenských sérií.

 

Každý rok šel na Halloween do kin nový film při zachování stejného konceptu. Skupinka náhodně vybraných lidí musí pykat za své hříchy, o kterých často vůbec nevědí a stávají se loutkami ve hře psychopata Jigsawa. S přibývajícími díly se pochopitelně vše různě komplikuje a více rozehrává, takže se to nesluší úplně prozrazovat. O tom, že koncept fungoval dělá z této série jednu z komerčně nejúspěšnějších sérií ve filmovém průmyslu.

Mimochodem náklady na filmy byly z hlediska studiových filmů velmi podprůměrné a výnosy enormní. Marketingová kampaň byla vždy naprosto geniální. První díl propagovali tvůrci tím, že rozeslali do několika měst na adresy neznámých lidí uříznuté lidské nohy, čímž se dostaly do zpráv a v jednom z posledních dílů přidali do barvy na plakátu vlastní krev. Potíž nastala s americkými kinaři, kteří díla s vyšší číslovkou odmítávali objednávat do programu, čímž výrazně přispěli k ukončení série.

paranormal

Když docházel dech Saw, přišla ke slovu další série uváděná do kin na Halloween. Stále pokračující série Paranormal Activity je dílem producenta Jasona Bluma, kterého jsme si představili v profilech producentů, kde se ostatně o Paranormal Activity dozvíte řadu informací. Paranormal Activity těží ze současného boomu okultismu a zájmu o duchy a démony. Paranormal Activity má koncept téměř dokumentárního filmu, ostatně některé díly dokonce dokumentaristé natáčeli.

CO NEPROPÁSNOUT:

get_out_1

Uteč

217017

Neutečeš

hereditary

Děsivé dědictví

 

Přidat komentář

TOPlist