Průvodce nejzajímavějšími filmy o dobývání vesmíru

Ryan Gosling se vydává v celosvětových kinech do vesmíru, a to je ta nejlepší příležitost představit si některé nejzajímavější cesty o cestách do nehostinného vakua, které obklopuje naší modrozelenou planetu.

2001-vesmirna-odysea-8

Psali jsme to už mnohokrát, ale repetitio est mater sapienza, tedy opakování je matka moudrosti, pokud jste spíš technokrati. Film, který jako první v dějinách kinematografie naprosto věrně zachytil cestu vesmírem a nepůsobil trapně byla 2001: Vesmírná Odyssea (1968) Stanley Kubricka. Ostatně i díky tomu pomatenci a příznivci nesmyslných konspiračních teorií tvrdí, že to byl právě Kubrick, kdo pro americkou vládu inscenoval přistání na měsíci. Kubrick nám o tom nic neřekne, ostatně je už téměř dvacet let po smrti a jeho dcera veškeré tyto zprávy dementovala. O strhujícím vzniku tohoto filmu si přečtěte v tomto článku.

right_stuff

Záměrně vynechám starou trilogii Hvězdných válek Star Wars, kterou si eventuálně připomeňte zde, ale i mnohokrát vzpomínaného Vetřelce. Místo těchto notoricky známých a donekonečna opakovaných a hlavně pořád natáčených snímcích bych rád vzpomněl strhující snímek Správná posádka (1983) režiséra Philipa Kaufmanna, který mě okamžitě napadl, když jsem viděl trailer na Prvního muže. Snímek pojednávající právě o pionýrech vesmírného programu s řadou nezapomenutelných okamžiků bezesporu posloužil Chazellovi za vzor a pokud jej neznáte, tak si ho určitě vyhledejte a zkoukněte.

apollo_13

Relativně nedávno jsem po delší době znovu viděl také hodně zajímavý epos Apollo 13 (1995) režiséra Rona Howarda, který snímek natáčel sympaticky postaru, i když měl samozřejmě k dispozici už i nějaké počítačové efekty. Nezapomínejme ale, že rok 1995 byla přeci jen doba, kdy toho počítače zase tolik nepředváděly. Filmaři ještě tehdy předstírali stavy beztíže v simulacích, ale vybavuji si záběry, jak herce nechal režisér padat volným pádem ve vojenském letadle, aby dosáhl maximální autenticity.

Gravity 3

Přelomovým filmem v tomto subžánru je bezesporu Gravitace (2013), pro kterou režisér Cuaron musel vymyslet zcela novátorský přístup k natáčení. Do té doby si totiž nikdo nedovolil umístit film do vesmíru a celý ho tam odehrát. Vždy jsme sledovali v ateliérech postavenou kosmickou loď a občas viděli pár záběrů ve stavu beztíže. Gravitace je ale ve stavu beztíže z 90%. Diváci také novinku ocenili plnými kiny a líbila se také americkým akademikům. Mimochodem ve stejné technologii pak natočil snímek Život Daniel Espinosa.

first-man1

Jak jsem již zmínil na začátku do kin aktuálně vstupuje První člověk o prvním člověku na Měsíci. Více se o něm dočtete v preview.

 

Tento článek vznikl za finančního přispění společnosti Tau Seating s.r.o.

Související filmy:

Avatar a Technologie

Avatar

T
Marťan

life

 

Život

Přidat komentář

TOPlist