SIGNIFIKANTNÍ SCÉNY: David Fincher

Jeden z TOP režisérů současnosti, který točí méně, než by si on i diváci přáli, je tragicky nedoceněn v době premiér a následně oslavován jako autor, který předběhl svou dobu.

david-fincher

David Fincher to skutečně nemá jednoduché. Svůj první film sice točil s největším rozpočtem, který kdy Hollywood přidělil debutujícímu režisérovi, ale stačilo málo a jak nahlas začal, tak potichu by skončil. Jenže Fincher všem vytřel zrak o 3 roky později thrillerem Sedm, na který dostal o polovinu menší rozpočet, než na obludu s vysunovací čelistí, ale díky tomu, že se aktivně zapojil do marketingu filmu a využil nové médium internetu, stal se okamžitě miláčkem hollywoodských účetních.

Finchera je pro Hollywood škoda, pečlivě si střeží své soukromí, vyjadřuje se v holých větách a když se naštve, tak řekne herci do očí, že umí ho*no. Na druhou stranu jeho perfekcionalistické vize se nikde jinde, než v Hollywoodu netočí a pochybuji, že by se zrovna Fincher chystal stěhoval do Šanghaje jako jeho ostatní kolegové z Hollywoodu, kteří nechtějí točit comicsy.

Svou pozici filmového režiséra dnes udržuje zejména díky streamovací službě Netflix, kde točí geniální televizní seriál Mindhunter, který považuji za nejlepší sérii současnosti. Jinak i on se nevyhnul obrovským průšvihům. Jeho hollywoodský mentor Kevin Spacey, jak víme v branži skončil, a to nechává pochopitelně i stín pochybnosti na Fincherovi, který s ním podnikal – série House of Cards a Sociální síť jsou jejich společná dítka. Druhý skandál má díky uniklým mailům společnosti Sony, kde natočil jinak řadu úspěšných projektů. Díky mailům víme, že si o Angelině Jolie myslí, že je pí*a a její verzi Kleopatry točit nikdy nebude ani kvůli kamarádství s Bradem Pittem, to bylo v době, kdy byla Brangelina ještě pohromadě a taky, že současní herci v Hollywoodu podle něj nemají talentu ani, co by se za nehet vešlo a Adama Drivera nikdy neobsadí, protože neumí hrát a vypadá jako de*il. Ano, takhle napsané to vypadá možná, že není úplně asertivní, na druhou stranu uznejte sami, nemá pravdu?

fincher alien3

A jak je možné, že si může dovolit tak silné názory? Velmi jednoduše. Začněme touto scénou, která se naprosto vymyká sérii Vetřelec, jejíž třetí částí debutoval. Ačkoli film měl obrovské množství problémů, Fincher ostatně vystřídal původně angažovaného Vincenta Warda. Právě tato scéna svědčí, že i pod tlakem a bez jasného scénáře, dokáže vytvořit něco zcela nečekaného.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Posledním filmem v kinodistribuci, který David Fincher měl je thriller Zmizelá a ačkoli film vydělal balík, nikdo Fincherovi nenabídl nic, co by chtěl opravdu točit. O tom, že ve Zmizelé byl ve formě svědčí tato scéna, která rozhodně není vhodná pro diváky do 18 let.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Ačkoli je jeho nejlépe hodnoceným kriminálním thrillerem kultovní Sedm, který uznávám jako mistrovské dílo, mnohem temnější a působivější je pro mě thriller Zodiac. Pro dnešní výběr jsem zvažoval scénu Zodiacova vražedného běsnění na mladém páru, ale nakonec jsem vybral scénu v kině, ze které mi prostě není dobře. Ostatně přesvědčte se sami.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Hitchcockovským thrillerem Úkryt se nedá projít úplně bez úhony. Fincherovi stačil jeden stísněný prostor, oskarová herečka a parta mladých herců, ze kterých se postupně stala extraliga. Scéna schování do Úkrytu je ale prostě SIGNIFIKANTNÍ a poslouží našemu představení režisérova rukopisu.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Možná se divíte, že jsem dosud nezmínil žádné úvodní titulky a vězte, že ani nezmíním. Přestože režisér Fincher vybírá a navrhuje ideu úvodních titulků, vždy je tvoří jiný tým. Film Muži, kteří nenávidí ženy sice něco vydělal, ale bohužel se v době premiéry nezaplatil a Fincher v něm díky hektickému natáčení nasekal nejvíce chyb v logice vyprávění příběhu. Jenže oproti takovému Sněhulákovi je to pořád dokonalý film, i když není. Mě na filmu nejvíce zaujala výprava a kostýmy, ale jinak dávám přednost surovější evropské verzi. Tahle scéna je ale prostě dobrá.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Budete se divit, ale třeba v sousedním Německu není jako v Americe a u nás nejlépe hodnoceným filmem Vykoupení z věznice Shawshank, ale Fincherův Klub rváčů. Je nabíledni proč. Pokud to nechápete, tak se na ten film ještě jednou podívejte. Z mého úhlu pohledu je tato scéna signifikantní nejen pro Davida Finchera, ale pro celou střední generaci západního světa.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Nejblíže k vysněnému Oskarovi měl Fincher v roce 2008 filmem Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, ale prohrál. Fincherovo stárnutí pozpátku nabídlo mnoho neuvěřitelných scén, ale pro mě je z filmu nejsilnější tato scéna, která strašně sváděla k tomu natočit mnohem drsněji, ale Fincher jí natočil geniálně. Klobouk dolů.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

A ještě jednou byl zlatému rytíři na dosah svým skandálním filmem Sociální síť, který Zuckerberg dodnes nevydýchal. Připomeňme si hned tu úvodní scénu, která má prostě šťávu.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

A dnešní výběr signifikantních scén zakončíme jak jinak, než Fincherovým již několikrát zmiňovaným Sedm. Ten film má mnoho neskutečně silných scén. Já ale půjdu proti proudu a vyberu tuto scénu, kde není žádné násilí, ale je prostě Fincherovská. Podívejte se sami.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Tento článek vychází za finančního přispění společnosti Tau Seating s.r.o.

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Přidat komentář

TOPlist