Titán filmové režie John Huston

Titán filmové režie John Huston

Je až neuvěřitelné, jak skvělé snímky zvládl vyprodukovat v 40. letech a v započaté sérii úspěšně pokračoval i v desetiletí následujícím a to když se vrhl natáčet legendární a nádhernou dobrodružnou romantickou komedii Africká královna (1951), kde spojil Humphrey Bogarta s Katherine Hepburnovou.

Spojení protikladů – drsného přírodního muže a staré panny intelektuálky dokonale funguje i po letech. Huston se s ničím moc nepáral. S Bogartem byli nerozluční přátelé a rozhodli se natáčet přímo v afrických reáliích! Zatímco štáb se kácel jako mouchy a Hepburnová, která měla malárii jako všichni ostatní zachovávala dekorum, tak Bogart s Hustonem byli neúnavní a bez problémů natáčeli. Jejich tajemství prozradil kameraman Jack Cardiff až po letech (podívejte se na skvělý dokument Kameraman: Život a dílo Jacka Cardiffa), když řekl, že ani jeden z pánů nepil vodu plnou baktérií, ale pouze whisky! Bogart si také za tento výkon vysloužil Oskara.

Film dodnes zaujme nejen díky skvělému scénáři, režii a hercům, ale také díky poctivému Technicoloru v nejvyšší kvalitě, který filmu dodává až rodokapsový rozměr.

Titán filmové režie John Huston

Svou lásku k Paříži a malířství spojil do anglického filmu Moulin Rouge, který občas můžete najít v dramaturgii pražského Ponrepa. Příběh o Henri Toulose Lautrecovi a jeho lásce k pařížské bohémě v Moulin Rouge (1952) byl zcela jistě také inspirací k slavnějšímu snímku Baze Luhrmanna, ale rozhodně stojí alespoň za zmínku.

Návrat do Hollywoodu spojil s mezinárodní koprodukcí Beat The Devil, kde obsadil proti sobě Humphrey Bogarta a Ginu Lollobridgidu. Jenže u diváků ani kritiky neuspěl a film Moby Dick (1956), kde s obrovskými náklady adaptoval legendární knihu Hermana Melvillea u diváků doslova propadl. Důvodem nebyla ani tak kvalita filmu, jako to, že obecenstvo nepřijalo superstar Gregoryho Pecka v záporné roli kapitána Achaba.

Titán filmové režie John Huston

Následující pětiletku Huston prožil se střídavými úspěchy, přestože spolupracoval s nejznámějšími herci Hollywoodu jako Audrey Hepburn, Burtem Lancasterem, Johnem Waynem nebo Deborah Kerr a na opravdový nezpochybnitelný vynikající film si musel počkat až do roku 1961, kdy zfilmoval látku Arthura Millera Mustangové, kterou psal legendární dramatik na tělo své choti Marilyn Monroe.

Film o absolutní deziluzi a konci západu spojil legendární herecké trio herců Clark Gable, Marilyn Monroe a Montgomery Clift, které zde zanechalo svůj nesmrtelný odkaz. Příběh o Roslyn (Marilyn Monroe), která utekla z nepovedeného manželství a seznamuje se s 2 kovboji, kteří loví divoké koně, aby jejich maso prodali na jatkách je parafrází nejen o své době. Filmu se budeme věnovat v rubrice Retro a legendy.

Titán filmové režie John Huston

Hned o rok později se vrhl na natočení filozofického snímku Freud, který točil v americkém studiovém systému! Ke scénáři přizval významného francouzského filozofa Jeana Paula Sartra. Roli Freuda svěřil Montgomery Cliftovi a pak už se asi nestačil divit. Sartre přesvědčený o své genialitě si během sáhodlouhých monologů zapisoval vlastní výroky a prakticky nikoho nepustil ke slovu. Huston z něj během natáčení šílel, ale zároveň jeho moudrost obdivoval. Ještě více však obdivoval Freuda a během natáčení zkoušel hypnózu na komparsistech. Když producenti Universalu uslyšeli Hustonův komentář mimo obraz v úvodu filmu:,,Toto je příběh Freuda, který sestoupil do krajiny temné jako peklo, do nevědomí lidí; a tam zažehl světlo,“ okamžitě Sartra vyrazili a nechali scénář přepsat studiovými scenáristy. Film pak režisérovi o 20 minut zkrátili, ale fenomenálnímu propadáku již nezabránili. Každopádně Freud mezi kultovní filmy bezesporu patří.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist