Titán filmové režie John Huston

Titán filmové režie John Huston

Nesmrtelný John Huston provedl v roce 1966 něco, co málokdo pochopil. Rozhodl se totiž zfilmovat Bibli jako obrovský spektákl a sám sebe obsadil hned do dvojrole Boha a Noea! Film neprodukoval nikdo menší než Dino De Laurentiis. Tento neuvěřitelný zásek vedle pokrývá pasáže ze Starého zákona – Adama a Evu, potopu a příběh Abrahama a Izáka. Téměř 3 hodinový snímek s rozpočtem, který by dnes odpovídal asi 200 milionům dolarů se stal asi největším průšvihem jeho kariéry, ale na druhou stranu přesně odpovídá povaze svého tvůrce.

Každého tvůrce by za takovou troufalost ukamenovali kritici i diváci a byl by to zasloužený konec kariéry. To neplatí pro Johna Hustona. Již v roce 1972 přišel s příběhem o stárnoucím boxerovi Nadmuté město (Fat City) a v roce 1974 natočil ceněný film podle předlohy Rudyarda Kiplinga Muž, který chtěl být králem (The Man Who Would Be King).

Čínská čtvrť (1974)

Ve stejném roce slavil ohromný úspěch i jako herec ve skvělém filmu Čínská čtvrť, kde ztvárnil jednoho z nejlepších padouchů dějin filmu.

Nadmuté město je pak všeobecně pokládáno za niternou zpověď samotného tvůrce. Film o víře v osobní a profesní úspěch a následné deziluzi a zklamání se zasloužilo o Hustonův comeback. Bývalého profesionálního boxera Tullyho (Stacy Keach) opustí žena a musí se tak bez perspektivy protloukat životem. Díky mladému žákovi Erniemu (Jeff Bridges), který se bezcílně potuluje světem však najde cestu v jeho trénování. Jejich sny však nekončí úspěchem, ale další životním zklamáním. Film uspěl nejen u kritiky, ale především u diváků.

Titán filmové režie John Huston

Díky úspěchu tohoto snímku může ,,napotřetí“ realizovat svůj vysněný film Muž, který chtěl být králem. O realizaci se pokoušel v roce 1957 a 1960 v hlavních rolích s Bogartem (1957), který však ten rok zemřel a Gablem (1960) na jehož obsazení neslyšeli producenti a který zemřel také ještě ten rok. V hercích Seanu Connerym a Michaelu Caineovi však má adekvátní náhradu a příběh o dvou bývalých britských vojácích Dannym a Peachym, kteří se v odlehlé části Indie prohlásí za krále slaví ohromný úspěch jak u diváků, tak i přes další ,,božské“ téma i u kritiky.

Pod sopkou (1984) je dalším výrazným úspěchem v Hustonově kariéře. Příběh se odehraje během jediného dne během svátku mrtvých 2.11. 1938. Bývalý britský konzul (Albert Finney) je starý opilec a právě před rokem ho opustila jeho žena Yvonne (Jacquelline Bisset). Když jí právě ten den uvidí, myslí, že je to výsledkem jeho alkoholického opojení. Jenže není tomu tak. Zavzpomínají na hezky strávené chvíle a odpoledne se vydají na býčí zápasy. Tam však dojde k hádce s fašisty a konzul končí zastřelený, jeho žena při jeho hledání zahyne pod kopyty bílého koně.
Mistrovský snímek sklidil zasloužené uznání kritiky a mezi diváky slavil nebývalý úspěch.

Titán filmové režie John Huston

Po Čínské čtvrti se Huston sešel s Nicholsonem ještě jednou a tentokrát nejen jako herec, ale i jako režisér. Gangsterka Čest rodiny Prizziů patří k vrcholům žánru a nabízí skvělou podívanou. Charley Partanna (Jack Nicholson) je spolehlivý, přesný a poněkud prostoduchý nájemný vrah zaměstnaný klanem rodu Prizziů. Ten stvrdí také tím, že jde za kmotra malé holčičce a tím se začlení do rodiny. Problém nastane, když se zamiluje do svůdné Irene (Kathleen Turner), o které netuší, že má stejné povolání. Když jejich románek vyjde na povrch postará se žárlivá Maerose (Angelica Huston), se kterou měl milostné pletichy předtím, o to, aby se tihle dva navzájem zabili. Začne tak neuvěřitelně cynická a komická jízda.
Fantastické herecké výkony, vynikající scénář, mistrovská režie a Oskar pro Angelicu Huston, to jsou hlavní atributy této dnes již klasické podívané, která málem nevznikla. Až díky osobní angažovanosti Nicholsona se věci daly do pohybu. Mimochodem v této době se Nicholson s Hustonovou dcerou oženil.

Titán filmové režie John Huston

Snímek The Dead (Mrtví) je Hustonovým posledním filmem. Adaptace povídky Jamese Joyce Dubliňané pojednávající o vánoční sešlosti , která se jako pokaždé sejde nad vánoční husou je plná vzpomínek. Sám Huston o filmu řekl:,,Poslední odhalení filmu zasahuje velmi hluboko. Máme před sebou člověka, který nikdy neprozkoumal své nejhlubší nitro, který sám sebe a své postavení viděl jako předem dané. Náhle zjistí, že není tím, za koho se pokládal. Toto poznání ho přivádí k tomu, aby se ponořil do neznámých oblastí. Poslední mezí je smrtelnost. Stojí tváří v tvář smrti.“

Film byl velmi vřele přijat a John Huston krátce po jeho dokončení po dlouhé nemoci 28. 8. 1987 zemřel.

Jestli má nějaké dílo kontinuitu, pak je to právě to jeho.

Ondra Slanina

PS: Jeho děti jsou Angelica, Danny a Tony Huston.

Titán filmové režie John Huston

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist