Za borovicovým hájem (2012)

the place beyond the pines

The Place Beyond The Pines, USA 2012, režie: Derek Cianfrance, scénář: Derek Cianfrance, Ben Coccio, Darius Mander, hudba: Mike Patton, kamera: Sean Bobbitt, střih: Jim Helton, Ron Patane, hrají: Ryan Gosling, Bradley Cooper, Eva Mendes, Ray Liotta, Ben Mendelsohn, Rose Byrne

 

140 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

Film:

Uživit rodinu není snadné. To moc dobře ví i cirkusový artista a kaskadér na motorce Luke (Ryan Gosling), který by rád vylepšil rodinný rozpočet své milence Romině (Eva Mendes – „Špatnej polda„, „Training Day„) a svému čerstvě narozenému synkovi, kterého mu tajně porodila. Romina si je ovšem až příliš jistá tím, že by jako otec neobstál, takže nechce nic měnit na svém vztahu se svým zodpovědným partnerem, který se jich ujal.

 

Lukův pracovní nástroj je motorka a jednoho dne se rozhodne její rychlá kola zamířit směrem k bance. Nerad bych spoileroval, protože už jsme ve vyprávění děje opravdu dost daleko ve stopáži, ale je třeba ještě představit ambiciózního policejního nováčka Averyho (Bradley Cooper – „Terapie láskou„, „Pařba v Bangkoku„, „Všemocný„), který pracuje na pěkně prohnilém oddělení.

Beyond1

Před třemi lety měli bratři Weinsteini velkou radost z autorského filmu Dereka Cianfrance „Blue Valentine“, který se probojoval do oskarových nominací a při rozpočtu 1 milionů dolarů vydělal docela slušné prostředky. V roce 2012 se režisér s představitelem titulní role Ryanem Goslingem rozmáchl v mnohem výpravnějším titulu, který obsadil celou řadou typově velmi slušných herců.

 

Cianfrance natočil kriminální drama se silnými charaktery a atraktivním zákulisím. Nečekejte ovšem podobnou jízdu jako špičkový neo-noir Drive. Film The Place Beyond The Pines (festivalový český název – Za borovicovým hájem) Cianfrance staví zejména na vyhrocených emocích, epizodickém způsobu vyprávění a strhujících kaskadérských výkonech. Za zmínku pak stojí, že na motorce jezdil sám Gosling.

 

Beyond2

Ve filmu není nouze o nečekané dějové zvraty a zejména o nervydrásající sekvence na rychlých kolech motorek a aut. Cianfrance se pro ně nechal inspirovat zejména populárními záběry policejních honiček, které jsou oblíbeným internetovým a televizním formátem. Na druhou stranu druhá třetina je klasické „cop drama“ a třetí třetina typický „revenge movie“. Dát film do tří dle důležitosti srovnatelných rovin, rozdělit jej dokonce žánry, odvyprávět život tří generací hrdinů a nakonec přijít s nějakou katarzí je z filmařského hlediska velmi ambiciózní. Proto je velmi dobrou zprávou, že Cianfrance ve své vlastní výzvě docela slušně obstál.

 

Derek Cianfrance na filmu začal pracovat již v roce 2007, ale k větším finančním prostředkům se mohl dostat až po úspěchu již zmiňovaného dramatu Blue Valentine. Na první schůzce s Ryanem Goslingem se herce zeptal, co by chtěl v životě udělat, aniž by se obával následků. Gosling mu odpověděl, že by chtěl vykrást banku. Díle popisoval, že by to udělal na motorce, protože je to svižný a může mít na hlavě helmu, takže ho nikdo neuvidí a venku bez potíží unikne pozornosti. Cianfrance byl nadšený, protože ho napadlo dříve to samé. A nenapadlo to jenom je, protože před 30 lety tuto praktiku úspěšně vyzkoušel bankovní lupič Carl Gugasian.

Beyond3

Film by se ovšem nikdy nepodařilo zafinancovat bez Bradleyho Coopera, který byl díky sérii Pařeb v hledáčku filmových investorů hodně vysoko. Režisér herce přesvědčil na pět hodin dlouhé schůzce. Inu, i tak se dělají filmy. Přesvědčování mnohdy náladových herců není žádná procházka růžovým, natož borovicovým hájem.

 

Natáčení neprobíhalo bez potíží. Kameraman filmu Blue Valentine Andrej Parekh dostal před natáčením utkvělou představu, že natáčení nepřežije. Nejhorší na celé věci je, že nebyl daleko od pravdy. Divácky efektní záběry motorkářů v kovové konstrukci na počítači rozhodně nevznikaly a přiznám se, že při jejich sledování jsem zažíval dost nepříjemné pocity. Kameraman filmu Sean Bobbitt do klece skutečně vlezl a kdyby na sobě neměl ochranou přilbu, natáčení by jistě nepřežil, protože na něj kaskadér spadl i s motorkou. Vše skončilo jen bezvědomím a krátkém pozorováním v nemocnici. Bobbitta s režisérem ovšem nic nezastavilo, takže dramatické záběry bankovních loupeží natáčeli v jednom jetí a střihač jim dodal potřebnou akční gradaci. Bez uzardění musím také říct, že scény loupeží mají opravdu grády.

Beyond4

Filmaři na tomto snímku předvedli opravdu kus poctivého řemesla, a to samé platí i o hereckém obsazení. Díky mozaikovému způsobu vyprávění před námi několik klíčových postav zestárne cca o 15 – 20 let a tvůrci se naštěstí nepouští do žádných maskérských exhibicí, ale spokojí se s jednoduchými prostředky jako je barva na vlasy a redukované líčení.

Beyond5

Za borovicovým hájem je slušně odvyprávěný komplikovaný příběh s několika dramatickými zvraty, který vypráví o osudu, ambicích a genech, které prostě nelze ignorovat. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist