Záhada Silver Lake – netradiční neo-noir od režiséra hitu Neutečeš

Horror Neutečeš, v originále It Follows zaujal jak diváky, tak filmové režiséry a třeba Quentin Tarantino na režiséra Mitchella pěl slušnou chválu, byť mu vyčetl určité zmatky v závěru filmu. Mitchell se rozhodl v novém snímku vstoupit do vod Hitchcocka a Lynche. Byl to dobrý nápad?

zahada_silver_lake_1

Neo-noirový film Záhada Silver Lake už v civilizovaném světě mnozí diváci znají, protože se dostal do oficiální soutěže v Cannes, hrál se na známém horrorovém festivalu v Sitges, ale do amerických kin se chystá až počátkem prosince, stejně jako u nás. Možná jste už ale film v předpremiéře někde viděli, protože byl samozřejmě součástí hned několika tuzemských festivalových přehlídek. Jenže i kdybyste se rozkrájeli, tak všechny české přehlídečky a festiválky prostě neobjedete, a to třeba já osobně navštěvuji tak v průměru 8 českých festivalů ročně a film jsem dosud neviděl.

zahada_silver_lake_2

Třiatřicetiletý Sam (Andrew Garfield – Nádech pro lásku, Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, 99 Homes) se po zmizení sousedky Sarah pouští do pátrání, aby dekódoval tajemství, skandály a konspirace ukrývající se v hlubinách Los Angeles. Jak se zdá, Mitchell se výrazně inspiroval Alfredem Hitchcockem, kterého v řadě scén cituje. Zde je třeba poznamenat, že Hitchcock nebyl v žádném případě umělecký režisér, točil střední proud a jeho cílem bylo diváky bavit. Zřejmě i z toho důvodu si Mitchell k Hitchcockovi vzal jako další vzor Davida Lynche, který je přeci jen výrazně artovější.

zahada_silver_lake_3

Spojit Hitchcocka s Lynchem, dva opravdu výrazné filmové vypravěče. Docela troufalé, co říkáte? Americká kritika se rozdělila do dvou nesmiřitelných táborů, byť mírně převládají pozitivní reakce a festival v Cannes film jasně přizval do hlavní soutěže, což je potvrzení Mitchellových kvalit. Režisér si vzal do ansámblu řadu půvabných hereček, čímž se také přiblížil Hitchcockovu vzoru a hlavní roli svěřil Andrewu Garfieldovi, který byl za svou roli kritikou jednoznačně pochválen. Je to už několikátá úspěšná transformace tohoto čím dál zajímavějšího herce, který komerčně ještě bohužel nevystoupil z příšerného rebootu Spidermana.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

ZahadaSilverLake-posterA1-CZ

Přidat komentář

TOPlist