Dívka v pavoučí síti (2018)

girl-spiders-web-1

The Girl in Spider´s Web, USA/ Německo/Velká Británie/Švédsko/Kanada, režie: Fede Alvarez, scénář: Jay Basu, Fede Alvarez, Steven Knight podle stejnojmenné knihy Davida Lagercrantze, hudba: Rogue Baňos, kamera: Pedro Luque, střih: Tatiana S. Riegel, hrají: Claire Foy, Sylvia Hoeks, Lakeith Stanfield, Stephan Merchant, Cameron Britton, Sverrir Gudnason

117 minut, barevný, 2,39:1

 

Film:

 

Hackerka Lisbeth Salander (Claire Foy) má za sebou vyhraný boj se švédskými úřady. Má navrácenou svéprávnost a žije svým životem. Má loftový byt u řeky ve Stockholmu, stále bez přítele, stále není ve vztahu s Michaelem Blomkvistem, který má slabost pro svou vdanou kolegyní a kamarádkou ze studií žurnalistiky. V tom se nic moc nezměnilo.

Girl-in-Spiders-Web-Claire-Foy-Header

Lisbeth Salander požádá o diskrétní pomoc muž, kterému jde o život. A nejenom o jeho život. Jde také o život jeho autistického synka, který má v hlavě dost zásadní informaci, jež chtějí získat minimálně dvě zpravodajské agentury a jedna zločinecká agentura vedená tajemnou ženou v červeném. Lisbeth se rozhodne jejich nabídku na ochranu přijmout a ve své geniální počítačové hlavičce kontaktuje svým specifickým způsobem CIA. Jak už to ale u Lisbeth bývá, během krátkého okamžiku je její byt v plamenech a ona jen o vlásek unikne smrti. Kdo je záhadná žena v červeném, proč chtějí všichni malého chlapce a jak do toho zapadá Michael Blomkvist?

girl-in-the-spiders-web-2

Čtvrtý díl Milénia vznikl jako apokryfní text s postavami z původní trilegia Milénium, kde byl nejlepší díl Muži, kteří nenávidí ženy. Autorem je David Lagercrantz a od počátku se počítalo s jeho adaptací studia SONY. To má ve svém portfoliu režiséra Feda Alvareze, který za málo peněz natočil megahit Smrt ve tmě a ten se rozhodl přijmout nabídku zábavního gigantu a za pomoci četných daňových vratek v evropských zemí natočit za 50 milionů high tech thriller, který má spíš než k temnému thrilleru blíž k filmu Nepřítel státuWillem Smithem.

spider

Dívka v pavoučí síti je od začátku nadupaný akční film, který moc dobře ví, že se nejedná o žádné umění, ale film k pop cornu s velkým světovým komerčním potenciálem. Scénář psala řada autorů, která na rozdíl ode mě a milionu dalších čtenářů, knihu zjevně letmo přehlédla rychločtením. Pokud tedy knihu znáte, nečekejte, že se dočkáte její věrné filmové adaptace. Nebojte, nedočkáte. Vadí to ale někomu? Mně určitě ne.

2119167 - Girl In The Spiders Web

Co od filmu tedy očekávat? Výborné kostýmy, technicky vycizelované akční scény, jasně načrtnuté postavy bez žádného vývoje, ale se solidním dramatickým potenciálem. Je to nesmysl? Ano, je. Je nesmysl Jason Bourne? Ale samozřejmě. Jenže jestli máte rádi Bourna a nové Bondovky, dočkáte se stejné porce zábavy se zajímavými postavami, které si čtenáři a diváci zkrátka oblíbili. Všichni se ptáte a co Claire Foy? Je to Lisbeth Salander? Ale ano. Na roli se hodí a na rozdíl od ostatních hereckých představitelek, roli ještě dodala lidskost, která jí u ostatních představitelek chybí. Je dobře, že si Claire Foy rozšířila herecký rejstřík z dramat a kostýmních snímků i na akční žánr, kde navzdory své drobnější postavě má co nabídnout.

 

Dívka v pavoučí síti je film na sobotní večer, u kterého nemusíte přemýšlet, jen se nechat unášet opravdu dobře odvedenou podívanou s řadou akčních vrcholů. Chápu, že kritici od tohoto filmu očekávali něco ála Fincherův severský temný thriller, já jsem ale rád, že to tak není, protože už mi to tak nějak trochu leze krkem. Vezměte si jak zoufale dopadl hollywoodský Sněhulák a proti tomu filmu je tento film jako nebe a dudy. Pro mě dobře natočený Hollywood, který si časem rád znova pustím.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

divkavpavoucisiti1

Přidat komentář

TOPlist