Filmy versus kniha: Muži, kteří nenávidí ženy

Evropská verze prvního dílu Milénia Stiega Larsona stála kolem deseti milionů dolarů a vydělala desetinásobek svých nákladů, americká verze stála necelých sto milionů dolarů a v kinech se nezaplatila. Za pár dnů přijde do kin další film, a to je dobrá příležitost se k tématu vrátit.

man_som_hatar_kvinnor_main_bild

V roce 2009 natočil Niels Arden Oplev v rozsáhlé evropské koprodukci adaptaci velkorysého výpravného kriminálního thrilleru Muži, kteří nenávidí ženy. Ta nakopla kariéru jak představitelce Lizbeth Salander herečce Noomi Rapace (Muži, kteří nenávidí ženy„,“Prometheus„, Dítě číslo 44, 7 životů), tak bohužel nedávno zemřelému Michaelu Nyquistovi. Oplev natočil film primárně do kin, i když samozřejmě věděl, že evropské televize budou dlouhý snímek vysílat také formou minisérie. To mu umožnilo velmi věrně adaptovat děj, ačkoli se nezbavil jednoho nepříjemného nešvaru, a to naprostého nepochopení postavy Lizbeth Salander.

 

Myslím to z pohledu knižní předlohy. Salander v knize rozhodně není popsána tak, jak je zobrazena ve filmu. V knize je to spíš slabá chudinka, zatímco ve filmu je zobrazena téměř jako bojovnice bez bázně a hany. Herečce Rapace se však povedlo vystihnout, nebál bych se použít dokonce navzdory scénáři, subtilnost té dívky a zejména její tragický osud, díky kterému měla sympatie čtenářů, nikoli to, že v jedné knižní scéně dokázala silnějšímu chlapovi nakopat zadek, což se evidentně režisérům zalíbilo.

rooney-mara-girl

V roce 2011 si na americké adaptaci vylámal zuby David Fincher. Ne, že by jeho film Dívka s dračím tetováním byl až tak drahý na výrobu, ale po vyplacení astronomických honorářů pro režiséra a herecké obsazení (Fincher a Craig si řekli oba nejméně o 20 milionů dolarů) a žádosti studia uvést ten film, co nejrychleji, musel Fincher film natočit v na něj rekordně krátkém čase. Fincher zůstal věrný svému řemeslu, ačkoli se ve filmu dopustil největších kiksů ve své kariéře. Jak ve filmu velkoryse přehlížím řadu chyb, tak tady mě asi nikdy nepřestane fascinovat scéna, kdy Daniel Craig odchází v zimě v teplé bundě přes louku a v pokračujícím záběru je objektivně léto!

 

Fincher svěřil scénář solidnímu scenáristovi, který ale provedl neskutečný veletoč. Změnil konec filmu! Americká verze je naprosto zásadně odlišná od knižní předlohy a vyznění snímku a především jeho závěr podle mého soudu rozhodně neodpovídá scenáristově tvrzení:,,Jsem přesvědčen, že ten původní konec měl být takhle.“ No, tím si nejsem jist. Zatímco Rooney Mara (Lion, CarolVedlejší účinkyMuži, kteří nenávidí ženy, Ona) je věrnější spisovatelově popisu, než Rapace, opět se v ní v pár scénách stává Rambo, což je vzhledem k její droboulinké postavičce a absenci svalové hmoty hodně komické.

girl-spiders-web-1

Co říci závěrem. Už za pár dnů nás čeká premiéra dalšího Milénia. Knižně je to čtyřka, napsal ji jiný autor a není ani pokračováním evropské, natož americké verze. Jediná spojitost s americkou verzí je stejné studio, které film financuje, ačkoli s mnohem menším rozpočtem, než měl Fincher. Je také dobré zdůraznit, že čtyřku Milénia Dívka v pavoučí síti nepsal Larson, který již předčasně zemřel na infarkt, ale David Lagercrantz. Ve filmu se také objeví jiní herci, jak už jsme psali v tomto samostatném preview a režíruje můj oblíbený argentinský režisér a chráněnec Sama Raimiho Fede Alvarez. Nechme se tedy překvapit.

Přidat komentář

TOPlist