Halloween (2018)

H

Halloween, USA, režie: David Gordon Green, scénář: David Gordon Green, Danny McBride, kamera: Michael Simmonds, hudba: John Carpenter, hrají: Jamie Lee Curtis, Judy Greer, Will Patton, Nick Castle

106 minut, 2.39:1, ARRI Alexa, barevný

Film:

Před čtyřiceti lety dokázala Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) jako jedna z mála přežít řádění maskovaného zabijáka Michaela Myerse. Útok, který se odehrál o halloweenské noci, v ní však zanechal hluboké jizvy na duši. Od noci, během které vyšinutý mladík ubodal její přátele, jen aby mohl připravit o život i ji, se důsledně připravuje na jeho návrat. Žije v ústraní, v domě plném důmyslných pastí, zoufale si nerozumí s dcerou (Judy Greer), která ji kvůli téhle posedlosti považuje za blázna, a velmi těžce si hledá i cestu k dospívající vnučce.

To vše navzdory tomu, že Myers dožívá v jedné z nejpřísněji střežených psychiatrických léčeben a možnost jeho útěku je jen teoretická. Blíží se však Halloween a všechny Lauriiny obavy se rázem zhmotní po havárii vězeňského autobusu, který převážel nebezpečné psychiatrické pacienty do nového ústavu. Některým z nich se podařilo uprchnout. Michael Myers byl mezi nimi a o svou nezdravou fixaci na Laurii nepřišel.

H

Když byste s ní chvíli strávili, jako první by vás napadlo, že je šíleně paranoidní,“ říká o své hrdince Jamie Lee Curtis. „Celý život byla tak posedlá eventualitou jeho návratu a přípravami na to, že k tomu dojde, že se ani nebránila, když jí kvůli tomu odebrali dceru. Na druhou stranu, jedině ona nebude zaskočená, až jí Myers zaklepe na dveře,“ dodává.

Nevím, co američtí kritici hulí, ale pět chvalozpěvy na předělávku předělávky kultovního horroru už mi přijde hodně mimo. Scenáristé viděli stejně jako my Mlčení jehňátek a dvojku Terminátora, nakoukali celou sérii Halloweenu a přitom jaksi mimochodem sjeli i Pátek třináctého. A bože, tím mě pěkně naštvali. Tohle je Michael Myers? Přerostlý mastodont? Jen to ne.

H

Originálnímu Halloweenu tento film nesahá ani po kotníky, pokusy mít atmosféru Carpenterova originálu jsou opravdu jen pokusy a vzhled Haddonfieldu opravdu není jejich zásluha. Co na to, že John Carpenter tento film údajně posvětil, zatím to vypadá jen kvůli tomu, že se synkem k filmu dělali hudbu a nyní s ní jezdí turné po Americe, kde má pro mnohé nečekaný úspěch. Nebuďme ale jen negativní. Dvě scény jsou naprosto brilantní, a to hned ta úvodní a ta s opuštěným vybouraným autobusem. Tudy se to mělo ubírat a ne znovu natáčet scény, z předešlých dílů, KTERÉ FILM JAKOBY IGNORUJE (PROČ?) – vyvražďovačka na pumpě se špinavým záchodem (H20), vyvražďovačka mezi dětmi s halloweenskými maskami (jednička, dvojka atd.), napadení dítěte, které se dívá do skříně (4 díl), to jako vážně?

H

Tam kde scenáristé opisují musí pomoci herecké obsazení, a to naštěstí dopadlo slušně. Pochopitelně je naprosto zásadní účast matadorky Jamie Lee Curtis, která se v sérii objevuje popáté a smysluplně počtvrté. Dnes už to není dcerka Janet Leigh, respektované hvězdy Hollywoodu, kterou proslavilo třeba Hitchcockovo Psycho, ale významná herečka s úctyhodnou kariérou střídající komedie, akci a horrory s filmy čítajícími hity jako Záměna, Ryba jménem Wanda, Pravdivé lži nebo Mezi námi děvčaty.

Celkově je tento film pro mě horší než H20, které se povedlo o koňskou délku lépe, protože kontaktní devadesátá léta Myersovi slušeli a ne tenhle rádoby návrat do osmdesátek, kdy tvůrci nepochopili, že jednička je z atmosférických a invenčních sedmdesátek. Pokud američtí kritici tvrdí, že je ve filmu humor, tak na projekci, kde jsem byl já se tedy nesmál absolutně nikdo a skutečně nechápu, kde konkrétně je něco směšného! Každopádně je to o galaxii lepší než ty sraxky Roba Zombieho, který už naštěstí s filmováním skončil. Lepší průměr, který ocení spíš mladší publikum.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: S hrůzou jsem zjistil, že po skončení titulků je prý slyšet Michaelův údajný dech a vzhledem k astronomickým tržbám se už chystá dvojka! No, dvojka, pche!

halloween_plakat

Přidat komentář

TOPlist