Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

manfromuncle2

Man From U.N.C.L.E., USA, režie: Guy Ritchie, scénář: Scott Z. Burns, David Campbell Wilson, kamera: John Mathieson, hudba: Daniel Pemberton, hrají: Henry Cavil, Armie Hammer, Alicia Vikander, Hugh Grant, Jared Harris, Elizabeth Debicki

 

116 minut, 2.35:1, ARRIRAW, barevný, foto: Freeman Entertainment a Warner Bros

 

Film:

 

60. léta 20. století, vrcholí studená válka. Agent CIA Solo (Cavill -  Muž z oceli) a agent KGB Kuryakin (Hammer -  Osamělý jezdecSociální síť) jsou nuceni odložit nepřátelství a spolupracovat na společném úkolu překazit plány tajemné mezinárodní zločinecké organizace, která chce výrobou jaderné bomby destabilizovat křehkou rovnováhu sil ve světě. Dvojice agentů má k dispozici jediné vodítko – dceru zmizelého německého vědce (Alicia Vikander), která je klíčem k proniknutí do zločinecké organizace. Musí závodit s časem, aby vědce našli a zabránili celosvětové katastrofě.

manfromuncle3

Producent John Davis koupil v roce 1993 práva na seriál ze šedesátých let a uzavřel smlouvu s Warnery, že pro ně vyvine celovečerní film. Během následujících dvaceti let bylo napsáno 12 až 14 verzí scénářů a k projektu se přichomítlo hned několik zajímavých jmen. Hned v rané fázi byl osloven třeba Quentin Tarantino, který dal ale nakonec přednost Jackie Brownové, poté třeba Matthew Vaughn nebo Steven Soderbergh. Warneři chtěli rozpočet udržet pod 60 miliony a Soderbergh, který byl ze všech realizaci nejblíž řekl, že na dobový film je to prostě málo. To byl rok 2011. Projektu se upsal Guy Ritchie v březnu 2013 s tím, že bude točit v Londýně a Římě.

 

V roce 2010 byl hlavní roli nejblíž George Clooney, ale kvůli zranění se z projektu vzdálil a pak už to jelo. Nakonec to vypadalo, že se hlavní role ujme Tom Cruise, ale když se vyklubal hit z poslední Mission Impossible, přesedlal raději na pětku své série. To už byl ale na palubě Armie Hammer a švédská krasavice Alicia Vikander a Cruise nahradil Henry Cavil. Jako poslední se do projektu zapojil Hugh Grant.

manfromuncle4

Natáčet se začalo začátkem září 2013 v Anglii a pak se postupně filmaři přesunuli do Itálie. Guy Ritchie během natáčení neustále přepisoval scénář, prakticky každý den a zvláště během večera, ráno pak s herci probíral text, zda jim to přijde v pohodě. A to se povedlo, film má scénář dobrý a momenty, kde hrozí ztráta tempa vznikly zřejmou improvizací docela vtipné a zajímavé momenty.

 

U.N.C.L.E. je zkratka od United Network Command for Law and Enforcement a film je důmyslně a naprosto věrohodně situován do šedesátých let. Kostyméři šli třeba dokonce tak daleko, že používali šaty z vintage obchodů, aby filmu zachovali naprostou věrohodnost. Guy Ritchie si důkladně prostudoval film Butch Cassidy a Sundance Kid, aby nasál atmosféru kombinace vážného filmu a dramatu. A za sebe dodávám, že doufám, že taky aby ze sebe trochu smyl ten balast z jeho průšvihu druhého Sherlocka Holmese, který sice uspěl v tržbách, ale dívat se na to příliš nedalo.

manfromuncle5

Film ošizený rozhodně není a trochu nechápu dobové mírně nadprůměrné recenze, když se jedná o jeden z nejlepších filmů sezóny roku 2015, který se dá vidět i opakovaně a pořád baví. Chápu ovšem, že tohle prostě není typická krmná směs pro puberťáky ála Marvel, na druhou stranu já se bavil náramně. Ritchie umí všechno skvěle rozpohybovat a přitom zůstává přehledný, daří se mu budovat vizuální fóry, skvěle zvládá herce, casting je opravdu vydařený a Henry Cavil má konečně možnost dokázat, že to není jen hora svalů, ale i dobrý herec. Krásná Alicia Vikander (Ex machinajen tak něco nepokazí, ostatně hned o pár měsíců později dostala Oskara za Dánskou dívku  a z filmového záhrobí se vrátil do pár scén i Hugh Grant.

 

Velmi mě potěšil řízný soundtrack, který se k filmu skvěle hodí, citlivě zremixovaná klasika má tah na bránu.

manfromuncle6

Co se tedy nepovedlo? Za mě je to slušná oddychovka, povedená limonáda, která nikoho nemůže urazit, pobaví a neuškodí. Film se nakonec ale nesetkal s takovým zájmem publika, jak se čekalo. Podle magazínu Holywood Reporter se říká, že v době premiéry studio muselo odepsat ztrátu z celého projektu 80 milionů dolarů, a i když film vydělává nyní na VOD, zřejmě se dvojky nikdy nedočkáme. To obzvlášť zamrzí, zvláště k otevřenému akci a příslibu další akce. Kašleme ale na Hollywood a na pravidla pokračování, já nestojím, aby každý film měl dvojku, když to zpravidla dopadne, tak jak to dopadne. Jako film je krycí jméno U.N.C.L.E. zábavný špionážní velkofilm a rozhodně se dá doporučit ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

manfromuncle_1

Přidat komentář

TOPlist