Overlord (2018)

Overlord-4

USA, režie: Julius Avery, scénář: Billy Ray a Mark L. Smith podle námětu Billyho Raye, hudba: Jed Kurzel, kamera: Laurie Rose, Fabian Wagner, střih: Matt Evans, hrají: Jovan Adepo, Wyatt Russell, Mathilde Ollivier, Pilou Asbaek, John Magaro, Iain De Caestecker, Bookem Woodbine,

110 minut, 2.39:1, ARRI Alexa, barevný

Film:

Vzpomínáte na vylodění spojenců v Normandii, jak drsně Spielberg zpodobnil úvodní půlhodinku na pláži? V Overlordu se do nacisty okupované Francie dostávají yankeeové ze vzduchu a rozhodně to nemají o mnoho jednodušší, než z vody. Protiletadlové miny jim bouchají u křídel a jedna dá jasně najevo, že ten kovový plášť nic moc nevydrží. Za chvíli se k zemi řítí skupinka parašutistů. Ne každý doletí, to je snad jasné. A pokud doletí, ne každý zvládne pečlivou nacistickou rojnici.

Zbude jich pět, a to zejména černošský dobrák Boyce (Jovan Adepo) a kovboj a přirozený šéf v jedné osobě Ford (Wyatt Russell), kteří se po jedné situaci, jež rozhodně neprozradím, ocitnou v malé francouzské vesničce pod majestátní stavbou obehnanou ostnatým drátem a speciálním komandem německých ss vojáků. Otázky tedy zní, co tam ti náckové sakra po nocích dělají, proč ten děda v pokoji tak divně sípe a jak se vypořádat s tím nacistickým kapitánem (Pilou Asbaek), který má zálusk na francouzskou šťabajznu (Mathilde Ollivier), která jim poskytla přístřeší?

 overlord5

O.K, Overlord je snem spousty třináctiletých chlapců, kteří hrají videohry a v jejich pubertálních vlhkých snech figurují hákenkrajce, rozřezané mrtvoly a Dr. Frankenstein. Myslíte, že takových pubertálních chlapců moc není? Ale kdeže a bohužel často už jsou z puberty dávno venku a přesto se jim o tom zdá. A Overlord je přesně pro ně. Je to hlasitý, extrémními triky nabušený akční horror, kde není sice humor, ale budete se dost možná často úchylně smát. Herci vědí dobře, co hrají, ale nikdy nesklouzávají k parodii, což je chvíli skutečně hodně morbidní. Nečekejte žádné Zítra vstanu a opařím se čajem, ale americkou kovbojku s náckama a pouličními pravidly.

 OVERLORD

Overlord samozřejmě nemá nic společného s realitou, má mnohem blíž k videohře, ale není podle ní natočen. Divil bych se, kdyby ale v případě úspěchu filmu nevznikla. A upřímně, nemá obavu, že by se tento snímek za bratru 32 milionů dolarů nezaplatil. Zatím má veškeré předpoklady i něco málo vydělat, ale třeba český distributor domácí premiéru odřekl, zřejmě aby byl prostor pro nějaký štědře dotovaný snímek z Balkánu, který má jedinou chybičku, nikoho nezajímá. Overlord tak chytnete například v Německu nebo Itálii, kde se samozřejmě aktuálně hraje, vesměs v anglickém znění.

 OVERLORD

Vraťme se ale k filmu. Díky štědrému rozpočtu se těšte na bláznivou výpravu a snad až comicsové triky. Dánský herec Pilou Asbaek si svého náckovského kapitána hodně užívá a ve chvíli, kdy mu ustřelí půlku obličeje, tak si to užívá ještě víc pod zběsilým make-upem, který mu každý den nanášeli maskéři čtyři hodiny.

 OVERLORD

Overlord není film pro filmové recenzenty, vlastně si říkám, proč by se měl tento druh filmů vůbec recenzovat. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že se na něj český distributor vykašlal, tak by nebylo úplně správné ho nechat ladem ležet úplně, zvláště když ho produkoval J. J. Abrams. Z filmařského hlediska je to samozřejmě klasa, vše funguje jak má a pokud budete mít šanci vidět ho v kině a máte tento druh přiznaných béček rádi, tak vyražte. Na monitoru počítače nebo mobilu to nebude ono.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

posteroverlord

 

Přidat komentář

TOPlist