První člověk (2018)

firstman2

Ačkoli Armstrong byl známý jako člověk, který si velmi hlídá své soukromí, po setkání s tvůrci souhlasil s filmovou adaptací svého života. „Bylo moje štěstí,“ vysvětluje producent filmu Godfrey, „že jsem byl představen Armstrongovi dříve, než 25. srpna 2012 zemřel, protože neexistuje žádný způsob, jak udělat tento film bez jeho požehnání.“ „Setkání s ním byla velmi příjemná zkušenost,“ uvádí producent. „Neil byl nakonec velmi nakloněný myšlence natočit film o svém životě. Kdyby nebyl, nebyli bychom tady.“

Hodně lidí od tohoto filmu očekávalo divokou, možná až téměř kovbojskou jízdu o dobývání vesmíru. Jenže to už jsme na plátnech párkrát viděli, připomeňte si tohoto nedávného průvodce. Není ale pravda, že bychom se nedočkali vyprávění o dobývání vesmíru, naopak tvoří velmi podstatnou část filmu. Scény s lunárním modulem, scény s trenažérem a mnohé další tvoří podstatnou část stopáže a jsou jednoduše brilantní. Přitom všem se ale na plátně odehrává také komorní rodinné drama manželů Armstrongových, kteří se musí vyrovnat s bolestivou ztrátou dítěte a věřte, že s tím se člověk nevyrovná nikdy. Musí se pouze naučit přijmout ten bolestivý fakt. Je to drama velmi silné, citlivě natočené a přitom nic nevnucuje. Je to zásluha hlavní hvězdy filmu Ryana Goslinga (Za borovicovým hájem, Blade Runner 2049, V lepší společnosti, La La Land), který řekl, že by bylo dobré, aby se ten film odehrával v jedné rovině v kuchyni a v druhé rovině na Měsíci. A režisér s tím souhlasil.

firstman3

Za kamerou byl Linus Sandgren, který si to docela dal. Jak je vidět, film je natáčený v mnoha reálech a většina scén je točena z ruky, proto je obraz mírně roztřesený, což filmu dodává dokumentární dojem. Řada scén je natáčena kamerami IMAX 65 mm a zřejmě nejdrsnější bylo natáčení povrchu Měsíce, který představoval jeden lom. Ten se nasvítil pouhým jedním zdrojem světla, aby perfektně simuloval světlo ze Slunce. Objektivy, které filmaři použili jsou ty, které se užívali v té době samotnými astronauty tedy Hasselblad.

Velká většina trikových záběrů vznikala pěkně postaru v kameře, takže ať to zní neuvěřitelně, ve filmu je minimum CGI záběrů. To samozřejmě kladlo obrovské nároky na všechny včetně herců, kteří s takovým objemem fyzické náročnosti zřejmě nepočítali. Pobavil mě v jednom rozhovoru Ryan Gosling, který řekl, že po několikátém opakování záběru na trenažéru, jehož se zúčastnili skuteční astronauti, kteří ho absolvovali také řekl, že by si dal rád pauzu a jeden z astronautů po něm štěkl:,,A to jako proč? To vám přijde jako trénink?“

firstman4

Herci ve filmu předvádí vynikající výkony, samozřejmě důraz je kladen na Ryana Goslinga a Claire Foy, které nominace na Oskara prostě nemůže minout. I v epizodních rolích můžeme vidět zajímavé výkony, velmi vítám další velký projekt Pabla Schreibera, kterému předvídám velkou budoucnost a hodně se mi líbil výkon Coreyho Stolla jako Buzze Aldrina.
První člověk je film, který chce vidět na největším plátně které je zrovna k mání, v nejlepší zvukové aparatuře a se vstřícnou možná až sváteční náladou. Každopádně je to nádherná podívaná a bezesporu jeden z nejlepších filmů tohoto roku.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

first-man-poster

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist