Aquaman (2018)

aquaman

Austrálie/USA, režie: James Wan, scénář: David Leslie Johnson-McGoldrick, Will Beall podle námětu Geoffa Johnse, Jamese Wana a Willa Beala a comicsu Morta Weisingera a Paula Norrise, kamera: Don Burgess, střih: Kirk M. Morri, hudba: Rupert Gregson-Williams, hrají: Jason Momoa, Amber Heard, Patrick Wilson, Nicole Kidman, Willem Dafoe, Dolph Lundgren, Temuera Morrison, Yahua Abdul-Mateen II

 

143 minut, 2.39:1, 1.43:1 a 1.90:1, barevný

 

Film:

Maine 1985. Strážce majáku Curry (Temuera Morrison) nalezne kousek u mola mořskou pannu (Nicole Kidman). Není to však obyčejná mořská panna, je to královna bájné Atlantidy a oba se do sebe zamilují. Z jejich svazku se narodí chlapec, jenž vyroste do podoby Arthura (Jason Momoa).

 

Čas trhne oponou. Z technicky vyspělé Atlantidy přijede speciální komando, aby vrátilo královnu ke králi, kterého nemiluje. Královna se vrátí, protože by jinak zcela jistě zahubili její pozemskou rodinu, a to pochopitelně nepřipustí. Její pozemská rodina pochopitelně strádá, ale stále doufá v její návrat. Zejména pak Aquaman, nepříliš bystrý hromotluk, který se nejprve rve a pak ptá.

DSC_2831.dng

V samotné Atlantidě to pěkně vře. Podmořští králové (Patrick Wilson a Dolph Lundgren) už mají dost suchozemců, kteří znečišťují oceány a rádi by obrátili světový řád. Jenže ne všichni sdílí nadšení. Zrzavá podmořská krasavice Mera (Amber Heard) se rozhodne kontaktovat Aquamana, aby se jednomu z králů postavil, je to totiž jeho nevlastní bratr. Aquaman nechce, ale pak souhlasí.

 

Aquaman je podle amerických kritiků jeden pořádný výplach, a to bezesporu je. Není to také film od Marvelu, ale od DC Comics, který se rozhodl po neúspěšných temnějších filmech vrátit k dětskému publiku. Ale ne všude. Aquaman tak existuje v celé řadě verzí, od té bezkrvavé britské do 12 let nevhodné až po ostřejší australskou.

aquaman-3

Předně jsem rád, že se DC Comics odstřihli od mládenců z Marvelu v čele s Jossem Whedonem, kteří jim „pomohli“ s Ligou spravedlivých, jež dopadla jako největší propadák loňského roku se ztrátou 300 milionů dolarů, po které skončil Ben Affleck v protialkoholní léčebně, Henry Cavill u Warnerů a 90% všech producentů comicsové divize DC Comics u studia Warner Bros. Warneři se tak rozhodli sáhnout do vlastní režisérské stáje a jejich pomyslné zlaté tele James Wan s miliardovým byznysem Conjuring (V zajetí démonů 1 a 2, Anabelle 1, 2 a The Nun) pro ně za 130 milionů dolarů natočil jeden z nejzábavnějších blockbusterů posledních let.

 

Australský horrorový matador se tak rozhodl ukázat Marvelu vztyčený prostředník a od úvodních minut servíruje hodně nekorektní zábavu s parodickými momenty, které budou u Disneyho strašit účetní ještě dlouho s momenty, u kterých budou děti volat maminku. Ano, horrorový génius se v comicsovém finále ve Wanovi nezapře, a to je zatraceně dobře.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist