Bohemian Rhapsody (2018)

BOHEMIAN RHAPSODY

USA, režie: Bryan Singer, kamera: Newton Thomas Sigel, střih: John Ottman, hudba: John Ottman, hrají: Rami Malek, Tom Hollander, Mike Myers, Lucy Boynton, Gwilym Lee, Ben Hardy, Joseph Mazello

 

134 minut, 2.39:1, ARRI Alexa, barevný, DOLBY ATMOS

 

Film:

Farokh Bulsara (Rami Malek) je pákistánský mládenec žijící v Londýně, který se živí na londýnském letišti u zavazadel. Jaké klišé, že? Píše se rok 1970. Je single, žije se svou rodinou a ve svém volnu si píše písničky a chodí na koncerty své oblíbené rockové kapely, kde se seznámí i s láskou svého života, Mary. Té se jeho excentrická, ale přitom velejemná povaha moc líbí, a to nemá ještě ani tucha, že si Farokha již brzy vezme.

 

Ta rocková kapela, nebudu vás napínat, je pochopitelně budoucí kapela Queen a Farokh Bulsara je pochopitelně Freddie Mercury. A film Bohemian Rhapsody je jeho příběh vrcholící na koncertu ve Wembley Live Aid, který se zapsal do dějin pop music.

BOHEMIAN RHAPSODY

Mám obrovskou radost, že John Ottman, ten příjemný a skromný chlápek z Fantasy Festu, se kterým jsme natáčeli rozhovor v Chotěboři na Soundtracku jako jediné médium v Čechách, byť tam byl i štáb ČT mimochodem, natočí o 7 let později takovýto megafilm, a to opět jako střihač a hudební skladatel. Příští rok si Oskary nenechám ujít a budu držet palce, protože si myslím, že by to mohlo vyjít, cenu BAFTA má podle mě už teď jistou.

 

O genezi filmu jsme psali již v tomto preview, které si určitě připomeňte. Je totiž velmi důležité vzpomenout, že režisér tohoto filmu geniální Bryan Singer, a to nemyslím nikterak přezíravě, podle mě je to jeden z nejlepších režisérů současnosti, je bohužel povahově psychicky velmi labilní člověk, který propadá na place hysterických záchvatům a spolupracovníkům často nevybíravě spílá. Jeho stabilní tým je na jeho výstřelky zvyklý, i když někdy se i oni ozvou, to se týká kameramana Newtona Thomase Sigela a Johna Ottmana, ale pro hlavního herce Ramiho Maleka to bylo nestravitelné sousto. Malek je podle všeho skutečně jemný člověk, byť velice sveřepý a ambiciózní.

Bohemian Rapsody_1

Malek v rozhovorech odmítl komentovat spolupráci se Singerem a skutečnost je taková, že studio Singera vyhodilo a nahradilo Dexterem Fletcherem. John Ottman pak předvedl sestřih dosud natočeného materiálu hlavnímu producentovi Brianu Mayovi z Queenů a ten vyrazil Fletchera a vrátil Singera na režijní křeslo. Fletchera ale nechali na výplatní listině, což mu při současných téměř půlmilardových tržbách zcela jistě nahrazuje foukání bebí pošramoceného ega.

af2db1b17186855bc3003cb5f2a47b31

Bohemian Rhapsody popisuje 15 let a jak už jsem psal u filmu A Private War, podle moderního trendu biografických filmů, popisuje v několika epizodách příběh Freddieho Mercuryho a kapely Queen. Jsem fanouškem této kapely, ostatně moje vůbec první album v životě, které jsem si koupil byli právě Queeni. Jejich skladby jsou podle mého soudu notoricky známé a jsem velmi překvapen, že se tvůrci navzdory skandálům z produkcí vrhli na přesný opak toho, co všichni čekali. Bohemian Rhapsody je totiž mnohem méně kontroverzní a skandální, než všichni očekávali, i když američtí kritici pochopitelně podle nesmyslných a s prominutím debilních recenzních agregátů metacritic a rottentomatoes z poloviny dští síru a oheň. Na druhou stranu na projekci filmu, kde jsem film viděl, odešly dvě postarší dámy z kina.

bohemian-rhapsody-pelicula-trailer-oficial

Bohemian Rhapsody je téměř dokonalý biografický film, který obsahuje obrovské množství detailů, které napoprvé podle mě člověk vůbec nepostřehne. To ale neznamená, že by se striktně držel reality. Není to dokument, ale hraný film. Pokud hovořím o detailech. Všimli jste si třeba úvodního stylizovaného záběru na plakát Marlene Dietrich a odcházejícího Mercuryho? Nejlepší na filmu je ale to, že i kdyby vás ten film štval, což nepředpokládám, přijde finále koncertu ve Wembley, a to je prostě taková špička, že se může směle postavit vedle hudebního finále Formanova Amadea. Na projekci, kde jsem byl, lidé tleskali do rytmu a po skončení koncertu spontánně roztleskali sál. Přiznám se, že to jsem v kině hodně dlouho nezažil.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist