Čínská čtvrť (1974)

Čínská čtvrť (1974)

USA 1974, Chinatown, režie: Roman Polanski, scénář: Robert Towne, kamera: John A. Alonzo, hudba: Jerry Goldsmith, střih: Sam O´Steen, hrají: Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston, Perry Lopez, John Hillerman, Darrel Zwerling, Diane Ladd, Roy Jenson, Roman Polanski

formát: 2.35:1, 35 mm, Technicolor, barevný, délka: 131 minut

Oskar za scénář, nominace na Oskara – nejlepší film, režie, herec (Jack Nicholson), herečka (Faye Dunaway), výprava, kamera, střih, hudba, zvuk

Film:

Soukromé očko Jack Gittes (Jack Nicholson) je bývalý polda z čínské čtvrti Los Angeles v 30. letech. Pro něj samotného je jeho předchozí kariéra symbolem toho, že když něčemu nerozumíš, tak by ses na to měl vykašlat. Jednoho dne k němu dojde elegantně oblečená krásná žena (Diane Ladd) a najme si ho, aby sledoval jejího záletného manžela pana Mulwrayho, který je prominentním hlavním inženýrem městského podniku zabývajícím se dodávkou vody a energie.

Zakázku pochopitelně přijme, ale už po pár minutách filmového času se sejde s opravdovou paní Mulwrayovou (Faye Dunaway). V ten okamžik začne Jackovi opravdu hořet půda pod nohama, protože se zapletl do velmi vysoké hry a tak je v jednom okamžiku donucen říct:,,Zdá se, že dobrá půlka města chce přede mnou cosi schovat, což mně nijak nevadí. Jenže jsem přišel o nos, paní Mulwrayová. A já ho mám rád. Rád jím dýchám.“

Čínská čtvrť (1974)

Jest-li existuje nějaký scénář, který má blízko k dokonalosti je to scénář Roberta Townea Čínská čtvrť, jehož, a teď se kolegové scenáristi držte, originál čítá 300 stran! Přednáší se na všech filmových vysokých školách a slouží jako skvělý mustr pro psaní. Film, který otevřeně čerpá ze slavné klasiky Raymonda Chandlera (Hluboký spánek) a Dashiela Hammeta (Maltézský sokol) však oproti svým předchůdcům myslí rafinovanost a herecké výkony opravdu vážně a závěrečné rozuzlení divákovi nabídne solidní katarzi a jeden z nejsilnějších filmových konců, který se kdy promítal na stříbrném plátně.

Film vznikl z osobní scenáristické iniciativy Roberta Townea, který film plánoval jako trilogii a psal jí na tělo Jacku Nicholsonovi. A bral to vážně, protože odmítl pětinásobný honorář, aby napsal scénář k legendárnímu Velkému Gatsbymu. O projekt se již od zrodu zajímal slavný producent a playboy Robert Evans, který část rozpočtu pokryl penězi z pánského magazínu Penthouse. Evans režii nabídl Peteru Bogdanovichovi (A co dál, doktore?, Papírový měsíc), ale ten jí odmítl a později toho hořce litoval.

Čínská čtvrť (1974)

Evans se poté spojil s Romanem Polanskim, který nabídku rád přijal a do hlavní ženské role obsadil svou ženu Ali McGraw. Ta se však během natáčení The Getaway Sama Peckinpaha zamilovala do svého hereckého kolegy Stevea McQueena a požádala o rozvod. Evans není na prohry zvyklý a tak jí okamžitě smlouvu roztrhal. Roli pak odmítla Jane Fonda a Polanským navržená půvabná Julie Christie ohodnotila jeden z nejlepších scénářů všech dob slovem srač..

Evansovi na poslední chvíli vytrhla i přes Nicholsonův odpor trn z paty Faye Dunaway. To ovšem ještě netušila do čeho jde, protože Nicholson jí nesnášel. Na natáčení na sebe řvali jako paviáni a údajně jí při jedné ostré hádce Nicholson vyrval z hlavy pramen vlasů.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist