Creed II (2018)

creed_II_3

USA, režie: Steven J. Caple, scénář: Sylvester Stallone a Juel Taylor, hudba: Ludwig Göransson, kamera: Kramer Morgenthau, střih: Dana E. Glauberman, Saira Haider, Paul Harb, hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thomson, Dolph Lundgren, Phylicia Rashad, Florian Munteanu

 

130 minut, 2.39:1, ARRI Alexa, barevný

 

Film:

 

Adonis Creed (Michael B. Jordan) se stane mistrem světa v boxu, stejně jako jeho otec Apollo. Trenérský dohled Rockyho (Sylvester Stallone) mu zkrátka svědčí. Mezitím v ukrajinském Kijevě žije ve vyhnanství bývalý hrdina Sovětského svazu Ivan Drago (Dolph Lundgren). Jeho syn Victor (Florian Munteanu) má za sebou sice jen pár zápasů, ale má pořádnou páru, takže není divu, že jednoho dne vystane na stole zajímavá nabídka od promotéra vyzvat na duel právě Adonise Creeda. Jejich otcové se už v ringu jednou utkali a dopadlo to tragicky. Rocky hodil do ringu ručník příliš pozdě a Creed sr. zemřel.

 

Rocky Adonise do duelu trénovat nechce. Ten tak přijme pomoc trenéra jeho zesnulého otce. Bianca (Tessa Thompson) má stále horší sluch a ví, že pokud chce uspět v hudební branži musí teď. Navrhne proto Adonisovi odjet z Philadelphie do Kalifornie za Creedovou mámou. Ten souhlasí. Ta ovšem okamžitě pozná, že je Bianca v jiném stavu. Při boxerském duelu s Dragem se ale boj vymkne kontrole a přestože Creed o titul nepřijde, dostane pořádně naloženo. Smíří se s tím? A co Rocky, kterého nyní Adonis upřímně nenávidí?

 

Volné pokračování Creeda vzniklo sice bez režiséra jedničky, ale zase se vrátila většina štábu původního filmu a scénář tentokrát napsal sám Sylvester Stallone. Série Rocky je sice definitivně uzavřena, ale MGM si v Creedovi našli důstojnou náhradu a rozhodli se na výrobu vyčlenit 50 milionů dolarů, což je na sportovní film slušná sumička.

creed II-1

Creed II je tak epitafem Rockyho IV, který je samozřejmě nejvýdělečnějším filmem celé série vůbec. Dolph Lundgren se do role Draga rád vrátil, a přestože ve filmu řekne jen pár vět, je zdaleka největším hereckým překvapením snímku. Stallone ale rozhodně nijak nezaostává, je vidět, že se v kůži Rockyho Balboy cítí jako ryba ve vodě a chápu jeho rozhodnutí s touto rolí definitivně skončit. To ovšem podle mě neznamená, že by snad měla skončit celá série Creed, protože Jordan evidentně přebere boxerské rukavice a jistě to vzhledem k tržbám v ringu ještě jednou sám zkusí.

 

Creed II je boxerský snímek s příběhem, který vlastně už dopředu dobře známe, ale nabízí divákům otázky na obecně srozumitelná témata. Film nejede v žádném zběsilém tempu, to ostatně nejela ani jednička Creeda, ale rozhodně nepolevil v kvalitě boxerských zápasů a tréninku. Ubral na posledně trochu ujetých titulcích představujících boxerská macha a přidal na vyprávění obrazem. A filmařina je to rozhodně slušná. Do 10. minuty film představí všechny postavy a nepotřebuje k tomu ani jeden dialog!

 

Co tedy Creedovi II chybí? Je to trochu tah na bránu. Film je silný v řadě momentů a boxerských zápasech, ale divákovi nabízí snad až příliš melancholie a nostalgického vzpomínání, které přeci jen v jedničce režisér Coogler docela potlačil.

creed_2_2

Creed II ovšem není nepovedený film a v rámci boxerského žánru, který ve sportovních filmech patří k elitě se rozhodně řadí k solidnímu nadprůměru. Jméno režiséra si bude rozhodně dobré zapamatovat.

 

PS: Michael B. Jordan je samozřejmě urostlý 180 cm vysoký atlet, ale podle mého soudu mu v některých záběrech trochu přihodil software na úpravu hmotnosti, který jsme viděli použitý třeba v Benjaminu Buttovi nebo Captain America: První Avenger.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist