POD POVRCHEM: Mile 22

Českým kinům se drahé akčňáky z Hollywoodu zpravidla nevyhýbají, ale naši kinaři se už zřejmě rozhodli, že Mark Wahlberg pro ně není zdaleka takový tahoun, jakým ještě před časem býval. Takže o co jsme přišli s filmem Mile 22?

MILE 22

Režisér Peter Berg s Markem Wahlbergem natočili Na život a na smrt (2013), Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016), Den patriotů (2016) a nyní Mile 22 (2018). Zatímco první film byl velký hit a dostal solidní prostor i v nejlépe hodnocených filmech roku v rámci filmových magazínů, pak další dva filmy sice opět oslovili filmovou kritiku, ale diváci na ně vůbec nereagovali. Všechny tři jmenované filmy spojovala skutečnost, že to byly filmy podle skutečné události.

mile22_2

Berg s Wahlbergem ovšem ve filmu Mile 22 na skutečnost zvysoka kašlou a v neuvěřitelně zamotaném příběhu, který se upřímně nikdo ani nepokusí rozmotat, protože se od počátku počítá s dalšími díly, jim jde o jedno. Předvést co nejzběsilejší akční scény ála John Wick, přežít natáčení v Kolumbii a hlavně představit západnímu publiku oblíbeného asijského bijce Iko Uwais, který je dost možná Chow Yun Fat naší generace.

mile22_3

Bohužel Peter Berg není ani zdaleka John Woo a ačkoli mám k minimálně Dni patriotů a Moři v plamenech respekt, pak za Mile 22 ho úplně po rameni plácat nehodlám. Na filmu je totiž vidět, že filmaři neměli k dispozici ani zdaleka takový rozpočet jaký by potřebovali a uniklo jim dost podstatných chyb, které neuniknou i průměrně pozornému divákovi, protože když se klíčové postavě v emocionálně nejvypjatější scéně v každém střihu mění make-up zranění a krev na zubech, tak si toho všimnete, i kdybyste nechtěli.

 

Velkou výtku mám pak k panu střihačovi, který se v některých momentech snad zbláznil. Takhle chaoticky sestříhanou akci jsem naposledy viděl v úvodu Skály Michaela Baye, což se dá přičíst na vrub nezkušenosti, ale on to má jen z kraje filmu, tady je takový zmatek pořád. A zamrzí to, protože hlavní gladiátor předvádí neskutečný fyzický výkon a i ostatní se snaží.

MILE 22

Herecky tento film nestojí moc za řeč. Wahlberg má celý film stejný výraz a neskutečně mě vytáčel pohráváním si s gumovým náramkem, což je sice pocta Johnu Woo, ale ten skutečně věděl, jak s tím pracovat. Berg tímto otravným detailem místo budování napětí jen zkouší divákovy nervy ve stylu, kdy už to nevydrží a hodí na plátno popcorn. Slabší chvilku si zde vybral John Malkovich s účesem kokosákem na hlavě, který zde už poněkolikáté za posledních pár let hraje naprosto stejnou roli, naprosto stejně a někdy mi přijde, že říká i stejné věty. Když má na konci filmu něco zahrát, předvede něco, co vypadá, že už by šel rád na kávu a vypadnul z tohoto filmu. Mile 22 je průměrný film, který se dá určitě vidět, ve finále se zaplatil, ale na plánovanou trilogii už nedojde. Každopádně produkce série na web je už v plném proudu a režíruje opět Berg.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist