POD POVRCHEM: Nebezpečná laskavost

Film Nebezpečná laskavost (A Simple Favour) vypadal od počátku neskutečně slibně a mohl to být bez nadsázky film roku. Režisér Paul Feig ho ale v závěrečné třetině bez nadsázky neskutečně podělal a vysloužil by si za to do postele nepěkné překvapení ála Kmotr.

simple_favour_main

O filmu jsme psali v preview v samostatném článku, který nemá cenu znovu rozepisovat. Vše co je v článku kromě hodnocení samozřejmě platí. Výborné kostýmy, skvělé obsazení, dobrá hudba, jenže na režijní sesli byl bohužel slabý režisér, který po katastrofě Krotitelé duchů potvrdil, že patří do starého železa.

 

Cílová skupina filmu Nebezpečná laskavost je divák jako já. Je to člověk, který má rád klasické filmy a klasické filmové hvězdy a tvůrci jej nechají v úvodní půlhodině pořádně namlsat. Blake Lively ve své postavě napsané podle Marlene Dietrich se na roli parádně hodí, samozřejmě skvěle vypadá, ale je to i hodně dobrá herečka. Anna Kendrick jako její pravý opak dodává filmu solidní grády, jenže s přibývajícími minutami Blake Lively mizí z plátna a hlavní postavou se naprosto zbytečně stává právě Kendrick, která film absolutně nemá šanci utáhnout a od poloviny filmu víte, jak to celé skončí! A to je u filmu, který si hraje na to, že má chytrý scénář docela dost velký problém.

blake-lively-a-simple-favor-tuxedo

Když má film dobrého režiséra nejde kolikrát ani o to co, ale jak to vypravěč za kamerou provede. Kolik thrillerových filmů podle slabších scénářů už zachránil Hitchcock, Fincher, Scorsese a mnozí další skvělí vypravěči, jenže Feig mezi tyto pány nepatří a nikdy patřit nebude, což už lze nyní po filmech Drsňačky, Špion nebo Krotitelé duchů jednoznačně říct. Závěr filmu je prostě za 0% a takhle vytočený jsem z kina už hodně dlouho neodcházel. Film totiž do druhé třetiny dost věrně kopíruje dějově slavný francouzský film Ďábelské ženy, načež se jedna z postav v tomto filmu zeptá druhé postavy (jako hra s divákem), zda tento francouzský film zná. To je samozřejmě v pořádku. Následně ovšem přijde Feigovo pojetí rozuzlení thrilleru.

 

POZOR SPOILER! Film končí překombinovaným závěrem, kdy diváci zjistí, že mrtvá na dně přehrady je sestra Blake Lively, která mrtvé herečce z kraje filmu není vůbec podobná! Domnívám se, že ta maskovaná mrtvola byla skutečně Blake Lively a nikoli ta herečka, kterou pak v závěru filmu vidíme. To je samozřejmě podraz na diváka jako Brno. Následně nás tahají za nos s tím, zda je manžel nevěrný či ne. Podle střihu filmu je to nevěrník, ale na konci se obě herečky, ze kterých se stanou afektované slepice v podstatě shodnou na tom, že je jim to úplně jedno a hlavní motivací Blake Lively jsou prachy! Upozorňuji, že Blake Lively má ve filmu majetek asi tak jako průměrný český miliardář a má se pouštět do neskutečně komplikovaného podvodu kvůli mizerným 80 milionům korun! Na závěr Blake Lively postřelí svého manžela a přitom samozřejmě prozradí celý svůj bondovský plán, jenže Kendrick jí streamovala celou dobu na svůj kuchařský blog (WTF). Film končí tím, že Blake Lively přejedou naprosto brutálně autem a pak přijde typický americký idiot – rodič z mateřské školky – jenž jí zkrvavenou s polámanými hnáty ještě kopne do obličeje, že je svině a stejně ji nikdo nemá rád. Film končí tím jak Kendrick, která je ve skutečnosti neskutečná svině, datluje do počítače nějaký maminkovský recept a z titulků se dozvíme, že je jednou z nejslavnějších foodblogerek v USA. KONEC SPOILERU!

 

Přiznám se, že po skončení filmu jsem chtěl na plátno hodit popcorn, shnilé rajče, souseda, promítače a režisérovi Feigovi poslat vzkaz, že Jimmy už spí s rybami a jeho to brzy čeká. Film Nebezpečná laskavost je jeden z největších omylů tohoto roku a promarněná šance.

Přidat komentář

TOPlist