Purpurový vrch (2015)

Crimson-Peak-2015

Crimson Peak, USA/Kanada, režie: Guillermo del Toro, scénář: Guillermo del Toro, Matthew Robbins, kamera: Dan Laustsen, hudba: Fernando Velázquez, hrají: Mia Wasikowska, Tom Hiddleston, Jessica Chastain, Charlie Hunnam

 

119 minut, 1.85.1, Codex, ARRIRAW (2.8 K), barevný, foto Cinemart

 

Film:

Na Purpurovém vrchu stojí dům, kterému je lepší se vyhnout. Nezvané návštěvníky odrazuje zlověstnou krvavou barvou okolní půdy a děsivými tajemstvími, jež prosakují z jeho bortících se zdí. Otázkou je, co se stane s návštěvníky, které jeho majitelé pozvou.

Edith Cushing (Mia WasikowskaZemě bez zákona, Jana Eyrová) je emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se zase zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí.

crimson_1

V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain – - Marťan, Interstellar, Země bez zákona, Mama, Dluh, Strom života, Černobílý svět) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít.

Guillermo Del Toro o své novince pronesl:„Ať diváci rozhodnou, jestli se nám práce podařila. Pokud ano, budete se během filmu nepřetržitě bát, a to nejenom duchů. Pamatujte si, že nejděsivější bývají živí lidé.

crimson_2

   Musím říct, že Purpurový vrch jsem během jeho výroby nezaregistroval a když se objevil provázely ho určité varovné signály. Novináři najednou začali psát o propadáku a kritici na film sice neplivali, ale o události roku se také nepsalo. Pravda je ovšem taková, že tento výtvarně mimořádný film byste neměli minout.

Guillermo del Toro tento film pojal velmi osobně a napsal o něm, že je jeho nejoblíbenější. Na všem si dal ohromně záležet. Každé postavě vymyslel jedinečný kostým, který obklopil dechberoucími scenériemi, které provází jeho psychiku. Konec 19. století v románech přinášelo pravý opak toho, co se dělo kolem – věku rozumu a páry nabízely románové příběhy únik do světa nadpřirozena, snů a romance. Tedy pravého opaku reality. A v tomto podání Guillermo Del Toro jednoznačně uspěl. Tohle není prvoplánový příběh, ale romantická horrorová pohádka plná děsu, přetvářky, citu  a monster. Není to klasický příběh, nemá klasické hrdiny a jak říká sám autor, lidé jsou hrůznější než monstra.

crimson_3

Del Torův producent Callum Green o tomto filmu správně poznamenal, že Purpurový vrch je Del Torův první španělský film v angličtině. Ten film totiž ačkoli má viktoriánský punc a vše je v něm tak jak má, stylem vyprávění se drží tradice španělského horroru s monstry, duchy a příběhy, které mají kořeny právě v této linii evropského horroru, nikoli v sexy béčkách Hammeru, jak by to mohlo svádět podle výpravného traileru. Ostatně jistě není bez zajímavosti, že film měl solidní úspěch právě v těchto zemích – Španělsko ( 3,5 mil. USD), Mexiko (5,7 mil. USD), Itálie (2,1 mil. USD), Velká Británie (3,6 mil. USD).

Scénář tohoto filmu je plný zvratů a v podstatě je dost nepochopitelný až do svého závěru. Poslední dobou jsem pár španělských horrorů viděl a musím říct, že mi mnohé katarze španělských horrorových filmů naprosto unikly. Ostatně ne nadarmo se u nás vžilo rčení, že je to pro nás španělská vesnice.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist