Spolu to dáme (2017)

spolu1

Německo, Dieses bescheurte Herz, režie: Marc Rothemund, scenár: Maggie Perren, Andi Rogenhagen podle knihy Daniela Meyera a Larse Amenda, kamera: Christof Wahl, hudba: Johnny Klimek, hraji: Elyas M‘ Barek, Philip Schwarz, Nadine Wrietz, Uwe Preuss, Lisa Bitter

 

104 minut, barevny

 

Film:

Lenny (Elyas M‘ Barek) je zpovykaný Západní Němec, který nezažil tíhu života pod Andrejem Babišem a Andreou Krnáčovou. Parchant, říkáte si? Ano a bude to horší. Vykašlal se na vysokou, má zlatou a platinovou kartu, luxusní fáro a každý večer má večírek, kdy si užívá s krásnou roštěnkou a do dunivé německé techno hudby se sjíždí s podobně situovanými přáteli extází. Jednoho večera však po cestě z klubu, kdy si ještě dává dojížďáka za volantem, poněkud překombinuje vjezd do garáže a před šokovaným otcem zaparkuje na dně bazénu u jejich luxusní mnichovské vily.

 

Otec na to reaguje celkem nepřekvapivě. Dosud Lennyho omlouval, protože přišel brzy o maminku, ale teď mu dá ultimátum. Buď se vydrží starat měsíc o svého nemocného dětského pacienta Davida nebo si má sbalit saky paky a vypadnout z baráku. Aby měl jasnou motivaci, zablokuje mu platební karty. Ano, milí čtenáři. I tu platinovou. Lenny se tak zcela nedobrovolně vydá na kliniku dětských vážně nemocných pacientů a seznámí se s patnáctiletým mládencem, který žije pouze se svou starostlivou maminkou a nezbytnou panenkou. Tohle bude pro Lennyho silná káva.

 

Lenny se ale během pár dnů s mladíkem spřátelí a sám je překvapený, jak mu na chlapci začne záležet. Čím bližší mu je, tím více si uvědomuje, jak křehké zdraví chlapec má a jak statečně bojuje. A ano, připravte si kapesníky. Tyhle filmy totiž Němci vždycky uměli natáčet.

spolu3

Spolu to dáme je poctivá germánská tragikomedie se superhvězdou Spolu to dáme Elyase M‘ Bareka, který zde opět potěší miliony svých fanynek a neurazí ani kritiku, protože zde podává hodně solidní výkon srovnatelný s Tomem Cruisem v Rain Manovi. A tohle přirovnání možná docela sedí, protože ten koncept Rain Mana má i tento film a je navíc říznutý střelenou černou komedií i romancí. A pokud čekáte něco jako Nedotknutelní, tak nebudete zklamáni. Tohle totiž bude voda na váš mlýn.

 

Film vznikl v produkci mnichovské společnosti Constantin (Jméno růže, Parfém: Příběh vraha, trilogie Fack jú, pane učiteli, série Resident Evil atd.), která má dostatek prostředků a schopností vyprodukovat kvalitní divácký film, jež nemá problémy s řemeslem a je srozumitelná. Na režijní sesli usedl zkušený Marc Rothemund (Sophie Scholl), který ví přesně, kde ubrat a kde naopak přitlačit na pilu, ale nikdy diváka neždíme, což je u tohoto druhu filmů velká vzácnost. Autorem soundtracku je pak zkušený Johnny Klimek.

 

Spolu to dáme je snímek, jež stojí za vidění a v současném adventním čase může být vhodným programem pro zamyšlení nad obecnými lidskými pravdami, které by se měly neustále připomínat. Zapomeňte tedy pro jednou na Babiše a Krnáčovou a podívejte se na tento film. Neměli byste litovat. Já byl příjemně překvapený.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

poster

Přidat komentář

TOPlist