Tenkrát na Západě (1968)

Nejslavnější revenge movies

C´era una volta il West/Once Upon a Time in the West, Itálie/USA 1968, režie: Sergio Leone, scénář: Sergio Leone a Sergio Donati, kamera: Tonino Delli Colli, hudba: Ennio Morricone, střih: Nino Baragli, hrají: Henry Fonda, Claudia Cardinale, Jason Robards, Charles Bronson, Gabrielle Ferzetti

175 minut (Itálie), 165 minut (mezinárodní verze), 2.35:1, 35 mm, barevný

Donatellův David za nejlepší produkci, film vybrán do národního ochranného fondu USA (2009)

Jill McBain (Claudia Cardinale) je bývalá prostitutka, která chce začít nový život s ovdovělým farmářem. Když však přijede na farmu uvidí jen krvavou spoušť – její nová rodina byla brutálně vyvražděna. Mírumilovní lidé se stali obětí bezskrupulózních stavitelů železnice, kteří na nepřizpůsobivé občany najali bandu nájemných vrahů vedených zabijákem s pomněnkovýma očima Frankem (Henry Fonda). Jill se však nechystá jen tak vzdát, nechce železnici odevzdat půdu a touží po pomstě. Na pomoc jí tak přichází psanec Cheyenne (Jason Robards) a tajemný cizinec přezdívaný Harmonika (Charles Bronson), pro kterého je pomoc Jill otázka vlastního neklidného svědomí a tajemné minulosti.

Sergio Leone měl podepsanou smlouvu s United Artists, která se intenzivně zabývala zejména prodejem vlastních amerických filmů do zahraničí a dolarová trilogie pro ně znamenala značný zisk, přestože v USA měla tržby spíše průměrné. Leone měl pro společnost natočit další film, ale western točit nechtěl, protože měl pocit že už vše podstatné řekl. Firma mu vyšla vstříc a nabídla mu projekt s předběžně domluveným hvězdným obsazením – Kirk Douglas, Rock Hudson a Charlton Heston, jenže Leone odmítl. V tu chvíli se ozval Paramount, že by mohl u nich realizovat jakýkoliv film a měl by k dispozici jejich největší hvězdu – Henry Fondu. Leone byl nadšený, to bylo přesně to, po čem toužil.

S námětem na Tenkrát na Západě přišli mladí a později mezinárodně proslulí filmaři Dario Argento (Suspiria) a Bernardo Bertolucci (Poslední tango v Paříži, Snílci). Oba byli v té době také filmoví kritici a obdivovali kvalitní klasické americké westerny, zvláště pak Stopaře Johna Forda a V pravé poledne Freda Zinnemana. Společnými silami vymysleli filmový námět, který pak Leone zpracoval se svým dvorním spoluscenáristou Sergio Donatim. První verze scénáře měla neuvěřitelných 436 stran!

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist