Vosí hnízdo: Pusto prázdno z Hollywoodu

Kdysi se Hollywoodu říkalo továrna na sny. Jenže to už je dávno. Podívejme se na plán premiér, to je děs a ne sen.

vosi_hnizdo

Pochopitelně, že se pořád dá nalézt pár filmů, co za to stojí. Ale kde jsou proboha diváci? Jsem hodně rozčarovaný z tržeb opravdu dobrých filmů jako První člověk (rozpočet 59 milionů, zatím proti tržbám 99 milionů) a Vdovy (rozpočet 42 milionů, zatím proti tržbám 55 milionů) . I když filmová kritika oba filmy podpořila, nešlo si nevšimnout neskutečných anonymních hejtů na imdb.com, které uvedení obou filmů provázelo. Argumenty byly přinejmenším slabomyslné a docela mě zamrzelo, že čeští novináři slepě papouškovali pár anonymních primitivů, které dávali do stejného pytle s názory renomovaných kritiků.

 

Možná by nebylo špatné připomenout, co vlastně taková filmová kritika obnáší. Filmové kritiky jsou tedy pro hlavní proud mrtvým žánrem, který přežívá jen na státem dotovaných titulech a na periodikách školních časopisů. Stále ovšem zůstává filmová recenze. Ta se ovšem kvalitativně propadá stále hlouběji, i když má stále pár autorů, které stojí zato číst.

lalaland_4

Bohužel nejenom recenzenti jsou ohroženým druhem. Stejně ohroženým druhem jsou i filmaři. Hollywood dobrovolně odškrtává velké filmaře naší doby jako Davida Finchera a do ohrožení se dostávají i velké přísliby jako Damien Chazelle, Steve McQueen, Tom Hooper, Cary Fukunaga nebo Derek Cianfrance.

 

Místo nich točí poněkud zvláštní exempláře rutinérů jako David Yates, to je ten chlápek, který adaptuje J. K. Rowling, Shawn Levy, jenž uspokojivě nezvládl ani jeden film a už jich má na kontě pěknou řádku a mohl bych pokračovat dál.

 

Pointou ovšem je, že vyhlídky následujících týdnů ve filmových premiérách jsou velmi tristní. Dementní Transformers (vracící se pravidelně na plátna od roku 2007), které diváci posledně nemilosrdně odpálkovali se opět vrací podle traileru neskutečnou tragédií Bumblebee. Spider Man, který si filmem Homecoming sáhl podle mě na pomyslné dno, bude do kin uváděný před dalším hraným filmem dokonce animovaným titulem a nebude chybět ani humor – animované prase říkající, že je Peter Porker (pork je anglicky vepřové). Vrátí se i slaboduchá a podprůměrná série Avengers. A proč se proboha připravuje film o Jokerovi? Každý přeci ví, že ta postava funguje právě díky tomu, že je vedlejší. Obávám se, že to bude katastrofa.

rogue_one_3

Ale abychom nekritizovali jen comicsy. Proč se proboha letos vrátil Predátor? Byl k tomu důvod? Samozřejmě, že ne. Proč se točilo pokračování Pacific Rim? Jednička se jakžtakž zaplatila a dvojka s novým režisérem a herci dopadla jako naprostá katastrofa. Má nějaký důvod pokračování Star Wars? Samozřejmě, že nemá. Diváci ale už dali červenou kartu spin-offům a ani hlavní série se netěší zrovna velké přízni, proto Disney doufá, že jí zachrání J. J. Abrams, který ji tak úspěšně restartoval.

 

Hollywood je v současnosti v obrovské krizi námětů a talentů a pokud se náhodou stane, že vyprodukuje slušný film, tak se sám střílí do nohy falešnou morálkou. Chybělo málo a jeden z největších hitů roku nespatřil světlo světa kvůli me too, mluvím o Bohemian Rhapsody. A když už jsme u toho. Co vlastně Singer udělal, kromě toho, že mu v kariéře pomohl Kevin Spacey. Neprovedl nic, skutečnost, že je nepříjemný a prudí, ještě neznamená, že je násilník a já nevím, co ještě.

 

 

Přidat komentář

TOPlist