Favoritka (2018)

favoritka_1

The Favourite, Irsko/Velká Británie/USA, režie: Yorgos Lanthimos, scénář: Deborah Davis a Tony McNamara, hudba: Johnnie Brun, kamera: Robbie Ryan, hrají: Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Stone, Nicholas Hoult, Mark Gatiss, James Smith

119 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Film:
Královna Anna (Olivia Coleman) je typický prototyp barokní šlechtičny, je postižena mnohými tělesnými i duševními deformacemi, nade vše miluje své králíčky a mezi její vrtochy patří zejména utajený lesbický vztah s Lady Sarah (Rachel Weisz), která ve své podstatě celé britské království řídí. Podobnost se současnou Británií je zjevně čistě náhodná, vy škarohlídi.

Na královský dvůr přijíždí Abigail (Emma Stone) zchudlá šlechtična, tedy zchudlá. Její věčně ožralý otec a gambler jí prohrál v kartách už v dětství a když se dozvěděla, že její sestřenice Lady Sarah má své místo u dvora, rozhodla chytit Fortunu za pačesy. Ostatně nemá co ztratit. Jenže ta Fortuna umí být pěkná mrcha, takže milé děvče končí v kuchyni a drhne podlahu s ostatními děvečkami a spí se služebnictvem po desítkách, zatímco královské komnaty jsou tichými svědky invalidního vozíku královny Anny. Abigail není hloupá a pokusí se dostat k samotné královně. A víc už asi nic.

favoritka_2

Favoritka je dosud nejnormálnějším filmem řeckého zázračného dítěte Yorgose Lanthimose, který natočil divné filmy Humr a Zabití posvátného jelena. To ale neznamená, že by byl tento film stravitelný pro většinového diváka. To se nemusíte bát, je to pořád divný Řek, který nachází zvláštní zalíbení ve škodolibých krutostech – spálení ruky v louhu, ponižování herců nucenou nahotou, kopání do genitálií atd. Díky nominacím na Oskara už víme, že pokud v nějakém filmu dvě minuty tancuje nahý otylý chlap a ostatní chlapi na něj háží hrozny, ještě stále může být nominovaný na Oskara za nejlepší film.

THE FAVOURITE

Film Favoritka byl svým scénářem vystavěn na půdorysu snímku Vše o Evě, tedy slavného filmu, který vyhrál Oskara za nejlepší film v 50. letech minulého století a pokud jej neznáte, tak si ho připomeňte v tomto samostatném článku. Pokud tedy film Vše o Evě znáte, víte do čeho jdete. Pakliže ale už tušíte o čem film je, stále nám tady zůstává atraktivní prostředí barokní Anglie, které se jinak angličtí filmaři vyhýbají jak čert kříži. Ona to skutečně nebyla příliš veselá doba a docela se děsím toho, že by se tento řecký režisér někdy dozvěděl o našem králi Ferdinandu Dobrotivém, to bychom se teprve měli nač těšit.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist