Favoritka (2018)

THE FAVOURITE

Favoritka měla rozpočet 15 milionů dolarů, tedy o 5 milionů méně než bude mít tuzemský Jan Žižka Petra Jákla a jedná se o film v zásadě komorní. Ve filmu nejsou žádné válečné scény, nikdy na plátně neuvidíte více než jeden kočár, ale filmaři umně maskují, že jsou na anglickém dvoře a je na místě pogratulovat jak mistrům výpravy, tak kostymérům a maskérům. Jejich práce je naprosto bezchybná.

favoritka_5

Film je ovšem především hereckým koncertem tří dam a všechny si vysloužily nominaci na Oskara, a to naprosto zaslouženě. Olivia Colman (Humr) na plátně předvádí naprosto mimořádný výkon a jelikož ji v podstatě nikdo nezná, všichni jsou učarování, kde se tato dáma ve středním věku vzala. Rachel Weisz (Humr, MumieJak na věc, Bournův odkaz) jako chladná Lady Sarah už dlouhodobě nikomu nic dokazovat nemusí, protože od rolí v romantických komedií a dvou Mumií (vzpomínáte na vědkyni z Bambridge?) vyrostla v nejzajímavější herečku současnosti a k tomu se na ní skvě le dívá. Velkým překvapením je výkon Emmy Stone ( La La Land, Panna nebo orel, Zombieland, Gangster Squad – Lovci mafie, Bláznivá, zatracená láska, Birdman, Kouzlo měsíčního svitu, Iracionální muž), která se pro roli perfektně naučila britský akcent a zhostila se role, kterou americké herečky obvykle nedostávají, což Americká Akademie také jistě vzala v potaz.

THE FAVOURITE

Film je vyprávěný po vzoru Tarantina a mnoha jiných v kapitolách, které příběh rámují do několika epizod, které gradují do finále, jež je na Lanthimose překvapivě docela slabé. Já ovšem na filmu oceňuji věrnost barokní době a práci, jakou si filmaři dali se zachycením ducha doby. Všechny ty bizarnosti tak mají v Lanthimosově podání konečně opodstatnění a nejsou jen formálními hříčkami. Není to film, u kterého byste si zřejmě řekli, že jste se báječně pobavili a určitě se na to chcete podívat znova. To ani náhodou. Za sebe musím říct, že jsem rád, že jsem ten film viděl a zkuste mu dát šanci i vy. Neříkám, že to bude vítaná změna, ale změna to bude.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

NOMINUJTE POUTNÍKA SVĚTEM FANTAZIE NA KNIHU ROKU NA DATABÁZÍ KNIH – ZDE

(pro hlasování je třeba se na tamějším webu přihlásit)

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist