Goldfinger (1964)

Goldfinger1

Goldfinger, USA/Velká Británie, režie: Guy Hamilton, scénář: Richard Maibaum, Paul Dehn podle románu Iana Fleminga, kamera: Ted Moore, hudba: John Barry, Monty Norman, hrají: Sean Connery, Honor Blackman, Gert Fröbe, Shirley Eaton, Tania Mallett, Harold Sakata, Bernard Lee

 

112 minut, barevný, Technicolor

 

Oskar za nejlepší zvukové efekty (Norman Wanstall)

 

Film:

 

Nechtějte po mně, abych popisoval děj Goldfingera, třetí a dodnes divácky nejnavštěvovanější Bondovku, která je bezesporu tou nejzásadnější. Klíčovou postavou je kromě samotného Jamese Bonda (Sean Connery) aristokratický lump Aurice Goldfinger, kterého hrál kultovní německý herec Gert Fröbe a zahájil archetyp bondovského padoucha.

 

V pozadí klasických Bondovek byli dva britští producenti Harry Saltzman a Albert Broccoli, kterým stačilo na počátku získat za 50 000 dolarů, jež získali z paušálu studia United Artists na práva na postavu Jamese Bonda od Iana Fleminga. Čech Norbert Auerbach, byl na vysoké židli v United Artists a četl si se zájmem Flemingovy špionážní romány a náramně se u nich bavil. Se Saltzmannnem a Broccolim se dobře znali, protože jim v minulosti prodával řadu filmů.

goldfinger-2

První dva filmy Dr. No a Srdečné pozdravy z Ruska byly komerčními hity, ale producenti a zejména diváci od začátku chápali, že to nejsou špionážní filmy, ale parodie. Goldfinger divákům nabídl co chtěli, velkolepou béčkovou zábavu, kde šli filmaři divákům totálně na ruku. Connery Bonda nesnášel, ale líbili se mu odměny díky kterým věděl, že bude zabezpečený a hlavně měl smlouvu na 6 Bondovek s klauzulí, že může točit jeden nebondovský film ročně. Mimochodem za roli Bonda v Dr. No dostal Connery 6 tisíc liber. Změnu přinesl právě Goldfinger.

 

Dva filmy byly úspěšné a Connery dostal už statisícové honoráře i za mimobondovské projekty, jako třeba Hitchcockovu Marnie. Během natáčení Goldfingera byl Connery zraněn profesionálním zápasníkem Haroldem Sakatu a Connery po záběru odešel ze záběru s tím, že ho bolí hlava. Producenti se zalekli a po jeho návratu na plac pro něj měli smlouvu, kde byla nabídka 50 000 liber za natáčení a 5% ze zisku. Conneryho hlava přestala bolet, protože tržby Goldfingera byly 45 milionů dolarů. Connery o svém účinkování ve filmu řekl:,, Na bondovky mám jedinou stížnost, nevyžadují po vás žádné herecké umění. Člověk k nim potřebuje jen postavu ragbisty, aby vydržel devatenáct týdnů plavat, střílet a líbat.“

goldfinger_3

Goldfinger je sice podle Iana Fleminga, ale zároveň jeho předlohy začíná ignorovat ve prospěch pop cornové zábavy. Ostatně Fleming před premiérou zemřel na infarkt. Byl to právě Goldfinger, kdy Bondův tým rozšířil Q v podání Desmonda Llewelyna, který Bonda obohatil o spoustu nových nápadů a zlepšováků, které si diváci oblíbili. Film má dva velmi citované motivy – prvním je plánování smrti laserem a druhým je zlatem natřená krásná Shirley Eaton.

Goldfinger_4

Goldfinger je první novodobá Bondovka plná product placementu, zejména tehdy nového sporťáku Aston Martin a přestože se setkáte s názory, že první dvě bondovky jsou umělecky hodnotnější jsou to pitomé kecy. Bondovky nikdy neaspirovaly o zájem kritiků. Nedělaly to tenkrát a nedělají to ani dnes, přestože Sam Mendes propadl falešnému pocitu po Spectre, že jde i o to. Ne, opravdu nejde. Bondovky jsou filmy na sobotní večer, díky kterým má publikum na dvě hodinky vypnout a jen se bavit. Goldfinger tyto nároky rozhodně splňuje.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist