Mistři kostýmů: Sandy Powell – Favoritka

Špičková kostýmní výtvarnice Sandy Powell je autorkou nádherných kostýmů pro aktuální hit Favoritka řeckého režiséra Yorgose Lanthimose a je naprosto oprávněně nominovaná na Oskara.

the-favourite-olivia-colman-queen-anne-court

foto: Cinemart a.s./Twentieth Century Fox/Yorgos Lanthimos

Vždy když se objeví film s nějakými úchvatnými kostýmy máme na RealFimu rubriku Mistři kostýmů, kde se můžete na to nejzajímavější podívat a samozřejmě občas se podíváme i do historie. Film Favoritka odehrávající se v Anglii v barokní době musel být velkou výzvou, protože z tohoto období vlastně historicky žádné filmy nejsou. O to větší mám radost, jak Sandy Powell posunula filmové kostýmy o kus dál a bude jistojistě referenčním projektem pro budoucí projekty.

the-favourite-sarah-rachel-weisz-queen-anne-olivia-colman-riding-pants

O filmu si můžete přečíst v této samostatné recenzi, jen připomeňme, že se odehrává v období královny Anny a popisuje mocenské hry o anglický trůn velice škodolibým způsobem. Sandy Powell bylo producenty doporučeno, aby se inspirovala barevností komorního dramatu Šepoty a výkřiky, které vám mimochodem dodnes vezmou dech, ostatně film si připomeňte v této samostatné zpětné recenzi.

the-favourite-nicholas-hoult-harley-emma-stone-abigail

Sandy Powell toto odmítla a přišla se svou černobílou variantou, v podstatě poprvé ve své kariéře, protože dle svých slov barvy miluje. V rozhovoru pro magazín Vulture prozradila, že hedvábí a brokát nahradila vinylem a nazvala jej barokním punk rockem. A výsledky jsou fenomenální. OK, nejsem si úplně jistý, zda kožený kostým Rachel Weisz úplně sedí do baroka, spíš bych ho viděl na punkový koncert 70. let, ale rozhodně do tohoto švihlého filmu patří.

 

the-favourite-sarah-rachel-weisz-emma-stone-abigail foto: Atsushi Nishijima Twentieth Century/ Fox Film

the-favourite-sarah-rachel-weisz-emma-stone-abigail foto: Atsushi Nishijima/ Twentieth Century Fox Film

Vzhledem k rozpočtu 15 milionů dolarů, což na dobový film není mnoho byla kostýmní výtvarnice se svými švadlenami permanentně na place a kostýmy neustále přešívaly, aby se do nich vešly různé delegace. Kostyméři si tak opravdu mákli, protože takový film uhrát se 150 kostýmy a variovat je do každé scény jinak je neskutečná práce. Nejdražší a nejspektakulárnější kostým má Olivia Colman a s tím se kostyméři opravdu vyřádili (foto úplně nahoře).

 

Emma Stone ve filmu The Favourite

Emma Stone ve filmu The Favourite

Jsem docela zvědav, zda v konkurenci jiného kostýmního (ne)velkofilmu Marie Queen of Scots Sandy Powell se svým punkáčským barokem, místy dost fetišistickým, uspěje, za sebe musím říct, že klobouk dolů před odvahou, protože výsledek je fenomenální.

02-embed-sarah01-embed-anne

NOMINUJTE POUTNÍKA SVĚTEM FANTAZIE NA KNIHU ROKU NA DATABÁZÍ KNIH – ZDE

(pro hlasování je třeba se na tamějším webu přihlásit)

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas.

Přidat komentář

TOPlist