Nadaný žák (1998)

Nejslavnější adaptace Stephena Kinga

USA/Francie 1998, režie: Bryan Singer, scénář: Brandon Boyce podle stejnojmenné novely Stephena Kinga, hudba: John Ottman, kamera: Newton Thomas Sigel, střih: John Ottman, hrají: Ian McKellen, David Schwimmer, Jan Tříska

 

Film:

 

Film Bohemian Rhapsody láme rekordy, a proto nebude od věci si připomenout i starší film od jeho tvůrců. I z tohoto důvodu máme na Realfilmu rubriku důležité filmy, tedy snímky kvalitní, prověřené časem, za které dáváme ruku do ohně. Jeden z takových filmů bych dnes rád připomněl, ostatně už z toho důvodu, že se dá vidět vícekrát a pořád je stejně dobrý. Jelikož v amerických kinech při svém uvedení beznadějně propadl, vyhnul se i českým kinům, tak jej můžete znát pouze z nosičů nebo televizní obrazovky.

 

Nadaný žák je novela Stephena Kinga, která se objevila v polovině 80. let na knižním trhu a vzhledem k tomu, že se mistr zrovna rozhodl intenzivněji věnovat své filmové kariéře a dokonce režíroval nepříliš povedený snímek Maximum Overdrive, tak se na plátna dostával opravdu hodně dlouho.

 

Film je velmi komorní a pojednává o navenek slušném studentovi Toddu Bowdenovi (Brad Renfro), který ve svém okolí objeví nacistického zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Mohl by ho samozřejmě prásknout, ale sám má v sobě něco nezkrotně temného, co se v přítomnosti zdánlivě neškodného starce začíná dostávat na povrch.

Bryan Singer

Film natočil Bryan Singer jako svůj další projekt po fenomenálních Obvyklích podezřelích a je docela zajímavé, že vznikal za velice bouřlivých sporů a vypadalo to, že ukončí kariéru Bryana Singera již v zárodcích. Singer byl totiž obviněn kvůli scéně ve sprše ze sadismu, a navíc v ní byli samí chlapci a muži. Scénu točil několik dní a když se ukázalo, že je homosexuál dostal se na stránky bulváru v nesmírně nelichotivých souvislostech. Bulvár ovšem ve snaze po laciné vějičce poněkud opomněl, že právě scéna ve sprše je pro děj velice klíčová a její realizace je skutečně mistrovská.

 

Fascinující gradace a skvělé herecké výkony z tohoto filmu činí přehlédnutý filmový klenot, který si právem zaslouží diváckou pozornost.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

apt_pupil

Přidat komentář

TOPlist