Nejslavnější filmové adaptace Agathy Christie

Zřejmě nejprodávanější spisovatelka všech dob je Agatha Christie. K její popularitě bezesporu přispěly četné adaptace, a to nejen na filmovém plátně, ale hlavně televizní obrazovce.

M

První adaptace slavného románu Deset malých černoušků je podle mnohých hned tou nejlepší. Natočil ji René Clair v roce 1945 a v originále se jmenuje korektně And Then There Were None. Uprostřed moře je opuštěný ostrov, kam dorazí 8 pozvaných hostů a manželský pár. Jejich hostitel, nepřítomný pan Owen, přednese z gramofonové nahrávky během večeře deset obviněných z dávných vražd. Každý z pozvaných je podle hostitele vinen a bude pykat.

witness4

Nejlepší film Alfreda Hitchcocka Svědek obžaloby (1957) má jednu drobnou vadu. Nenatočil jej slavný Hitch, ale Billy Wilder a autorkou divadelní předlohy je právě Agatha Christie. A proč si všichni myslí, že tento mistrovský film natočil Hitch? Protože má všechny klady Hitchcockových filmů – napětí, černý humor, nesprávně obviněného, chladnokrevnou blondýnku a hlavně vražednou hádanku paar excellence.

 

Advokát Wilfried Robarts (Charles Laughton) obhajuje Leonarda Volea (Tyrone Power) v kauze zavraždění vdovy. Vole nemá motiv a ani alibi. Sir Wilfried věří v jeho nevinu, ačkoli Voleova žena (Marlene Dietrich) se vůbec nesnaží svému manželovi pomoci. Spíše po celou dobu vystupuje jako svědek obžaloby. Sir Wilfried brzy zjistí, že paní Voleová si nechává různé informace pro sebe. Marlene Dietrich ve své poslední roli, za kterou si Oskara rozhodně zasloužila, tvoří s Charlesem Laughtonem motor této špičkové a chytré zábavy i po letech. Mnohokrát ohlášený remake se zatím naštěstí nekoná, ačkoli v televizi se to natočilo již několikrát.

Sidney Lumet - filmografie

Vražda v Orient-expresu (1974), která se dočkala nedávno svého remakeu je dodnes jednou z nejlepších adaptací Agathy Christie. V kupé proslulého expresního vlaku je nalezena mrtvola amerického milionáře Ratchetta. Pachatelem tedy musí být někdo z vlaku. Mezi cestujícími je přítomen proslulý Hercule Poirot (Albert Finney), který se ujme vyšetřování.

 

Slavná předloha a slavný film nabízí velice zajímavou hru na kočku a na myš a šokující poita je tak výborná, že už jí z paměti nevymažete. Bohužel je dobrá až příliš, takže si jí pak budete pamatovat a na podruhé vás už ten film zřejmě tolik bavit nebude. Za verzi Sidneyho Lumeta si odnesla Oskara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Ingrid Bergmanová. O remakeu Kennetha Branagha jsme psali zde.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

V roce 1978 zfilmoval režisér John Guillermin (Skleněné peklo) další adaptaci románu Agathy Christie Smrt na Nilu. Dědička slušného jmění Linnet (Lois Chiles) odloudila svému příteli milence a na svatební cestě po Nilu, je zavražděna. Výletní loď je místo činu a každý může být pachatel. Naštěstí je na palubě Hercule Poirot (Peter Ustinov), který má opět štěstí na takovéto situace a vzápětí na palubě nalezne další dvě mrtvoly. Jednoduchá detektivka byla obrovským komerčním hitem a velkou zábavou a snad vás nepřekvapí, že práce na remakeu jsou v plném proudu.

 

V roce 1982 natočil režisér Bondovek Guy Hamilton další solidní adaptaci Agathy Christie, a to Zlo pod sluncem, které vzniklo v britské produkci. Na exotickém ostrově je vrah a jeho odhalení je pouze na jednom muži, a tím není nikdo jiný, než Hercule Poirot opět v podání Petera Ustinova. Natáčelo se u Jadranu a i tento snímek si našel své diváky.

Přidat komentář

TOPlist