Novoroční vzpomínka na Federica Felliniho

Nový rok se sluší započít něčím slavnostnějším a zajímavějším. Pojďme tedy zavzpomínat na jednoho z nejlepších režisérů všech dob, který dostal 5 Oskarů a bydlel v bytě přímo v ateliérech.

fellini a mastroianni mesto zen

 

O filmech by se nikdy nemělo mluvit! Především proto, že svou povahou je film nepopsatelný slovy: je to jako bychom chtěli vyprávět obraz nebo slovně vyjádřit hudební partituru. Také proto, že mluvením o filmu se sklouzne do řady svazujících, rozpačitých dohadů, vymezujících jej v obrazech, strukturách a charakteristikách, jež jej nevyslovitelně zkreslují. Takže tu nakonec hrozí, že už vlastní film nepoznáš a v krajním případě ho dokonce zapomeneš. – Federico Fellini

 

REŽISÉRSKÝ PROFIL FEDERICA FELLINIHO

IMG_8967

V roce 2001 měl premiéru film Pinocchio, který měl režírovat právě Fellini, jenže před dokončením filmu v preprodukci Fellini zemřel. Během života se spřátelil s Roberto Benignim, který po něm převzal štafetu a dokonce se obsadil do hlavní role. Film si získal uznání za skvělé kostýmy a výpravu, ale Benigniho práce na filmu se dočkala velké kritiky. Film však v domovské Itálii vynesl přes 25 milionů dolarů a celosvětově pak 37, 7 milionů dolarů. Potíž je ovšem v tom, že rozpočet byl 45 milionů dolarů. Největší kritika se na film snesla kvůli dabingu do angličtiny, který Amerika absolutně nepřijala a ani uvedení filmu v titulkované verzi filmu v USA příliš neprospěla, takže snímek vynesl slabé 4 miliony dolarů. Jen podotknu, že předchozí Benigniho film vydělal 229,2 milionů dolarů jen v kinech.

 

Z mého pohledu nejlepší pohrobek Felliniho díla natočil Paolo Sorrentino ve filmu Velká nádhera, které je důstojným zachycením života současného Říma, jež je postaveno na stejném půdorysu jako Sladký život.

IMG_8969

Přidat komentář

TOPlist