POD POVRCHEM: Old Man & The Gun (2018)

oldman2

USA, režie: David Lowery, scénář: David Lowery podle článku v The New Yorker Davida Granna, kamera: Joe Anderson, střih: Lisa Zeno Churgin, hrají: Robert Redford, Sissy Spacek, Casey Affleck, Keith Carradine, Elisabeth Moss, Tom Waits, Danny Glover

93 minut, 2.35:1, barevný, 16 mm

Film:

Forrest Tucker (Robert Redford) je šarmantní postarší lupič, který se živí vykrádáním bank snad už odjakživa. Právě dokončil svou další fušku a na útěku se setkává s postarší dámou Jewel (Sissy Spacek), kterou si okamžitě oblíbí. Té jakoby mimoděk u kávy o své neobvyklé profesi vše vypoví. Tucker se nechystá s loupením jen tak skončit, přestože to už dávno nemá zapotřebí. Je si totiž jistý svým štěstím, jelikož vždycky, když ho chytli, dokázal z lapáku utéct. Teď je mu ale v patách policajt s buldočí povahou John Hunt (Cassey Affleck).

Film The Old Man & The Gun režiséra Davida Loweryho způsobil v Americe docela poprask ještě před svou premiérou, protože Redford ohlásil, že je to jeho poslední film. Robert Redford si ve svých dvaaosmdesáti letech střihl opět roli bankovního lupiče. Po skvělém přijetí kritikou toho samozřejmě lituje, ale na druhou stranu je třeba dodat, že Redford už předal jak Sundance, tak své mediální aktivity na poli kinodistribuce a VOD.

stary_muz

Film režíroval David Lowery, filmař, jenž Redfordovi vděčí za mnohé a je si toho dobře vědom. Zřejmě i proto ustoupil Redfordovu přání, který ho donutil kompletně přepsat scénář. Loweryho totiž fascinoval osud skutečného Tuckera a přepsal ho do velmi realistického příběhu. Redford však v takovém fimu hrát nechtěl. Řekl, že Tuckera mají všichni u zádele a film není dokument. To byla zřejmě ta nejlepší rada, kterou mohl Lowery dostat, protože místo dalšího lupičského filmu vznikl úplně jiný film, který je mimochodem také o loupežích, ale především je o vůli žít a hlavně o Robertu Redfordovi. Pokud máte Redforda rádi, tak si tento film nenechte ujít, protože Lowery se v něm opravdu vyřádil.

Film má úvodní titulky ve stejném fontu jako Butch Cassidy a Sundance Kid a v řadě scén dává vzpomenout na Redfordovu bohatou hereckou kariéru. Není to ale nikterak strojené, naopak to všechno do sebe zapadá. Film má také krásnou atmosféru a moc hezky se na něj dívá a myslím, že těch devadesát minut vám v této dobré společnosti uteče jako voda. Redfordovu lupičskou partu pak doplní také Tom Waits a Danny Glover, kteří ale příliš prostoru nedostanou.

oldman4

Jediným zádrhelem je pak nesympatický Casey Affleck, který se společně s Bradley Cooperem loni zřejmě rozhodli, že pokud jejím postavám není rozumět ani slovo, zřejmě si toho všimne kritika a ocení jejich invenční přístup. Jeho problémy s artikulací rozhodně nejsou výsledkem rafinovaného herectví a spíš budí dojmem pěkně arogantního spratka, k čemuž podle scénáře není absolutně žádný důvod.

Film Old Man & The Gun se zatím českým kinům ze záhadného důvodu vyhnul, hraje se ale v Itálii a diváci na něj samozřejmě chodí. Jako labutí píseň velkého herce si Redford nemohl vybrat lépe.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Článek vznikl za finančního přispění společnosti TAU Seating s.r.o.

NOMINUJTE POUTNÍKA SVĚTEM FANTAZIE NA KNIHU ROKU NA DATABÁZÍ KNIH – ZDE

(pro hlasování je třeba se na tamějším webu přihlásit)

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas.

Přidat komentář

TOPlist