POD POVRCHEM: Zrodila se hvězda

Pokud jste hledali v našem TOP 10 filmů RealFilmu pro rok 2018 snímek Zrodila se hvězda, pak jste ho tam nenašli. Není to ale proto, že bychom ho neviděli. Pojďme se tedy podívat, proč si u nás v redakci myslíme, že je to nejpřeceňovanější film uplynulého roku.

a-star-is-born1

Tak předně, natočit počtvrté stejný film je pořádný úlet. U filmů jako Dracula, Frankenstein je to samozřejmě také otázkou do diskuse, ale tyto filmy mají zajímavé hrdiny, což film Zrodila se hvězda rozhodně nemá. Nová verze je navíc, taková sázka na jistotu, že je natočená poněkud bizarním mainstreamem, počínaje naprosto směšnou úvodní scénou v gay clubu, kterou nemůže brát vážně nikdo a potvrzuje tak dekadentní trend Padesáti odstínů šedi, kdy se ze zvrhlíků stává mainstream. Celý hollywoodský náhled na tuto problematiku je totiž naprosto směšný a plochý.

 

Docela chápu Leonarda DiCapria, že se rozhodl tomuto filmu vyhnout obloukem, z hereček byla Lady Gaga poslední volba, a to daleko za Beyoncé, která měla být ve filmu původně. Scenárista vzal půdorys filmů Zrodila se hvězda a narouboval je na postavu, kterou napsal podle Kurta Cobaina a Bradley Cooper nakoukal pár velkých show Metallicy. Má to jeden drobný háček. Hudba ve filmu není nic moc a je vlastně úplně jedno, zda vyhrává Billboard 100 nebo cokoli, což je samozřejmě pro autory vynikající, ale je z toho všeho cítit až příliš velký kalkul a tlačení na pilu.

 

A to je zásadní problém tohoto filmu. Tlačení na pilu. Emoce jsou neskutečně přehnané ad absurdum a Bradley Cooper ve filmu podává jeden z nejhorších výkonů své kariéry, se svým umaštěným hárem, věčně zhýralým opileckým kukučem, který mu maskérky pravidelně maskovaly v maskérně. Za celý film mu prakticky není rozumět ani slovo, nedá divákovi ani chvilku, aby s ním mohl jakkoli sympatizovat a jeho závěr vlastně vůbec nepřekvapí. Naopak se divákovi uleví. A propos závěr filmu. Ten hned po filmu Nebezpečná laskavost aspiruje na nejhorší filmový konec loňské sezóny. Tvůrci navíc přiznávají, že řadu scén točili bez schváleného scénáře a filmu to rozhodně nepomohlo.

astarisborn2

Lady Gaga se do role Popelky z gay clubu sice vžila a jako zpěvačka svou roli bez potíží uspívá, jenže v momentě, kdy má hrát, je to tragédie. Její herecký výkon je krajně nepřesvědčivý a pokud vzpomeneme na herecký výkon Whitney Houston v o třídu lepším filmu Osobní strážce, který sice odpálila kritika, ale diváci jej zahrnují neutuchajícím zájmem, pak srovnáváme nesrovnatelné. Pokud se má Lady Gaga postavit vedle Barbary Streisand ve třetím filmovém zpracování, tak to není vítězství na body, ale těžké KO a odvoz sanitkou na Jipku. Naše redakční kolegyně Sylva filmu vyčítá nesnesitelnou délku a banální příběh s melodramatickým koncem.

 

Nepochybuji o tom, že Zrodila se hvězda bude bojovat o Oskary, ale jsem velmi zvědav, jak se Americká akademie vyrovná s faktem, že kritikou odstřelený snímek Bohemian Rhapsody je proti tomuto masterpiece a recenzenti jej sestřelili z jiných důvodů, než filmových. V Hollywoodu by se už měl někdo konečně probrat a Bradley Cooper by se měl držet svého hereckého kopyta, protože nato aby byl druhým Eastwoodem, Gibsonem nebo Redfordem ještě nemá ani zdaleka.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist