Schindlerův seznam (1993)

Steven Spielberg - filmografie

režie: Steven Spielberg, scénář: Steven Zaillian podle románu Schindlerova archa Thomase Keneallyho, kamera: Janusz Kaminski, střih: Michael Kahn, hudba: John Williams, hrají: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley, Caroline Goodal, Jonathan Sagall, Embeth Davidz, Malgoscha Gebel

 

197 minut, černobílý a barevný

 

Oskar za nejlepší film, režii, adaptovaný scénář, kameru, střih, výpravu, hudbu, nominace na Oskara – herec v hlavní roli (Liam Neeson), herec ve vedlejší roli (Ralph Fiennes), kostýmy, zvuk, make-up, Cena americké filmové kritiky za nejlepší film, Zařazeno do národního ochranného filmového programu USA (2004)

 

Film:

 

Člen NSDAP Oskar Schindler (Liam Neeson) přijíždí začátkem války do polského Krakowa, aby stejně jako řada jiných vydělal na válce. Pro nacisty nebylo složité zajistit si levnou pracovní sílu, ze všech evropských velkoměst si jednoduše stáhli židovské obyvatelstvo a poslali je pracovat. Schindler si pronajal továrnu a chystal se vydělat spoustu peněz. Když však uviděl likvidaci Židů během nechvalně proslulé Křišťálové noci a viděl své zubožené dělníky, hnulo se v něm svědomí a jeho život nabral nový směr.

schindleruv_seznam_2

Příběh Oskara Schindlera možná nemusí být pravdivý, ale jako morální poselství funguje dokonale. Schindler zachránil od jisté smrti tisíce lidí tak, že je vykoupil od nacistických pohlavárů. Steven Zaillian (Muži, kteří nenávidí ženy, Žaloba, Moneyball, Americký gangster, Gangy New Yorku) adaptoval román Thomase Kenneallyho, který se inspiroval skutečnými událostmi a děním okolo Oskara Schindlera, který zachránil 1100 polských Židů. Jako jeho protipól ve filmu účinkuje ředitel pracovního tábora (Ralph Fiennes – Grandhotel Budapešť, Anglický pacient), jenž naopak využívá možností systému a šplhá po žebříčku společenské významnosti.

 

Rok 1993 byl v kariéře Stevena Spielberga zlomový, nejenže dobyl kinosály velkofilmem Jurský park, ale ve stejném roce kritikům i divákům vyrazil dech svým opusem Schindlerův seznam. Ve filmu se mu podařilo zachytit fungování hrůzné mašinerie holocaustu. K tomu mu vydatně pomáhá kamera Janusze Kaminského, kterému se na plátně vydatně podařilo zachycovat atmosféru jednotlivých rovin příběhu. Kaminski natočil přes 40% filmu ruční kamerou.

schindleruv_seznam_3

Steven Spielberg se tímto filmem otevřeně přihlásil k židovské víře a získal řadu privilegií pro natáčení, která se do té doby filmařům nedostala. Jedním z nich byla možnost natáčet přimo v koncentračním táboře v Osvětimi. Spielberg se nakonec rozhodl z úcty k obětem natáčet pouze před branami tábora a tábor nechal postavit vedle svým konstrukčním týmem.

 

Spielberg také potřeboval 20 000 kostýmů pro své komparsisty, tak si dal inzerát do novin, že vykupuje oblečení z této doby. Ukázalo se, že je to schůdná cesta, protože se mu sešlo ohromné množství oblečení. Většina komparsistů také odmítla honorář a pracovala zdarma, jen aby se podílela na vzniku tohoto filmu. Samotné natáčení pak zabralo 72 dní.

schindleruv_seznam_4

Ve filmu jako Schindler exceluje Liam Neeson, jako jeho účetní Isaak Stern herecký chameleon Ben Kingsley a nacistického pohlavára si střihl Ralph Fiennes. Tak brilantně natočený film nemohl nikdo přehlédnout. Ukázalo se však, že Spielberg zjednodušil a obrousil hrany skutečnému Schindlerovi ve snaze položit co největší morální apel. Jsme však v kategorii hraného filmu a autorská licence je tedy samozřejmě dovolena.

 

I přes dlouhou stopáž, černobílý formát po většinu filmu a silné drsné téma se stal film obrovským komerčním úspěchem a Spielbergovým prvním režisérským Oskarem. Spielberg veškeré příjmy z filmu včetně svého honoráře použil jako základ pro nadaci Survivors of the Shoah History Foundation, která mapuje přeživší pamětníky holocaustu v interview a televizních dokumentech. Na projektu se podílel i třeba skvělý polský režisér Andrzej Wajda.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

NOMINUJTE POUTNÍKA SVĚTEM FANTAZIE NA KNIHU ROKU NA DATABÁZÍ KNIH – ZDE

(pro hlasování je třeba se na tamějším webu přihlásit)

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas.

Přidat komentář

TOPlist