Suspiria (2018)

suspiria-gua

Itálie/USA, režie: Luca Guadagnino, scénář: David Kajganich podle originálního scénáře Daria Argenta a Daria Nicolodiho ke stejnojmennému filmu, hrají: Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth, Chloë Grace Moretz, Angela Winkler, Jessica Harper

 

152 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

 

Film:

1977. Západní Berlín. Západní Německo je ochromeno útoky teroristické skupiny RAF v čele s nechvalně proslulými Meinhoffovou a Baaderem. Mezi početnou skupinou potyčky se právě prodírá studentka prestižní taneční akademie Heleny Markos Patricia Hingle (Chloë Grace Moretz), aby vyhledala pomoc svého psychologa. Po velmi zneklidňujícím sezení, kdy spatříme pentagramy a uslyšíme obvinění z čarodějnictví začneme sledovat osud americké studentky tance Susie Bannion (Dakota Johnson), která přijela z USA tančit do stejné taneční akademie. Hned při úvodním tanci však zjistíme, že v téhle škole něco nehraje (a slabší povahy s hrůzou utečou z kina), a že bude zřejmě opravdu řízena spolkem čarodějnic. Co si ostatně pomyslet po taneční mistrové Madame Blanc (Tilda Swinton), ve které aby se čert vyznal nebo ostatních ženách ve vedení spolku, které vypadají jakoby právě slezly z koštěte.

 

O filmu Suspiria jsme na RealFilmu sice psali, ale ještě jsme se mu plně nevěnovali, což napravíme tuto neděli. Začneme tedy netradičně remakem, který jsme viděli na kinoprojekci v Itálii a je třeba dopředu avizovat, že pokud originál znáte, můžete na tento film vyrazit naprosto bez problémů, kromě názvu a pár shodných motivů se jedná o absolutně jiný film. Ostatně tento remake, který se skoro zdráhám nazvat remakem, je o celých 40 minut delší.

suspiriagua1

Luca Guadagnino (ročník 1971) chtěl film natočit od roku 2008, kdy získal svolení od obou autorů scénáře originálního slavného filmu. Jenže na film se nesehnaly peníze, což se ukázalo jako dobré znamení, protože ho měl původně režírovat David Gordon Green, který loni tak pohnojil Halloween. V roce 2015 film jako svůj další projekt oznámil Luca Guadagnino z pozice nejen producenta, ale i režiséra. Novou verzi napsal David Kajganich, který pro Guadagniho napsal i jeho předchozí film A Bigger Splash, shodou okolností také remake staršího evropského filmu.

Jestliže originální Suspiria je plná barev a převažuje v ní rudá, pak tato Suspiria má potlačenou barevnost a záměrně v ní všechny základní barvy chybí. Dokonce ani krev není ve filmu rudá, ale téměř černá. Výjimkou je finále, ale to už polovina z vás stejně v kině nebo u obrazovky nebude. Tahle Suspiria je totiž tak intenzivní a psycho jízda, že určitě více než polovina diváků jí zkrátka nedá. Je to škoda? Ale jistě, že ne. Suspiria totiž není v žádném případě mainstream a v současnosti má zaděláno na kultovní proslulost.

suspiria-guadagnino

Tato Suspiria je ve své podstatě filozofující art film na téma mateřství, které prostupují jedny z nejvíce zneklidňujících scén, co jsem viděl na plátně. Pro filmové teoretiky je toto dílo pastvou pro oči a jsem zvědav, jak se s tím poperou. Je to dílo zralého režiséra, které netrpí žádnými školáckými chybami a naopak v mnoha momentech překvapí svou rafinovaností. Počítejte, že se budete opravdu bát. Oproti Arronofského Černé labuti je tato Suspiria zásadně promyšlenější a nekopíruje tak okatě slavnější vzory, byť to může znít u remakeu jako protimluv.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist