Člověk člověku dravcem: Rainer Werner Fassbinder

Rainer Werner Fassbinder sice zemřel už před 37 lety, přesto už Německo nikdy nepoznalo člověka tak oddaného filmu. Nonkonformní umělec, narkoman a často neoddiskutovatelný sadista. Přesto jeho filmy dodnes definují německou společnost, k hrůze strážců morálky.

fassbinder_1

Fassbinderova tvorba vyjma nočních klubů na České televizi obecně příliš známá není. Beze zbytku ji znají filmoví teoretici, absolventi filmových škol a milovníci uměleckých snímků. Neméně fascinující, než Fassbinderova umělecká osobnost je jeho persona skutečná, která je zahalena neskutečnými mýty, které kdyby byly jen zpoloviny pravdou, byl by to námět na velice hutný psychologický snímek s otevřeně špatným koncem.

 

Po Fassbinderově smrti se vyrojily spekulace, že režisér možná svými pózami probouzel diskusi ke svým filmům, které by bez provokací dost možná zcela zapadly. Za třináct let aktivního režisérského života natočil více než 40 filmů, ale přitom režíroval autorské divadelní hry, napsal řadu scénářů a dokonce i sám hrál.

fassbinder-2

Fassbinderovy (* 31. 5. 1945) příběhy jsou temné, často v nich ukazuje psychické problémy, kterými sám trpěl a leitmotivem celé řady jeho děl je sebevražda, kterou kritici četli v jeho díle jako nejhumánnější východisko jeho příběhů. Fassbinder jako režisér je přirovnáván ke Stanley Kubrickovi, objektivnímu pesimistovi k lidskému pokolení. Rozdíl mezi nimi je ovšem ten, že zatímco Kubrick své hrdiny pozoroval chladně a odtažitě, pak Fassbinder si ke svým chybujícím hrdinům vždy držel blízké pouto.

 

Fassbinder byl odmítnut na filmové škole v Berlíně, což ho vedlo k založení mnichovského spolku ,,antidivadlo“. Fassbinder na uměleckém nebi vyletěl v roce 1969, kdy uvedl hned dva snímky. Oba natočil téměř bez peněz s ansámblem svého mnichovského ,,antidivadla“ a technickým tvůrčím týmem, které si držel u sebe, alespoň podle legend, velice problematickým způsobem. Jak ostatně nazvat způsob udržení svých blízkých kolegů, pokud si je k sobě přiková seznámením s tvrdými drogami.

 

Fassbinder byl každopádně vysoce kvalifikovaným profesionálem, který měl kolem sebe tým spolupracovníků, střihače, kameramany, producenty a dokonce zvládal i vlastní distribuci filmů. Byla to taková miniaturizace hollywoodského studia. V jeho přátelsky nalděném ansámblu byli ale také herci, zejména Hanna Schygulla, Irm Hermann a později i Barbara Sukowa nebo věčný císař ze Sissi Karl Heinz Böhm.

katzelmacher

Vraťme se však jeho prvním dvěma filmům. Filmy Liebe ist kälter als der Tod (Láska je chladnější než smrt) o pasákovi Franzovi, který je vlákán do pasti elegantním zabijákem gangu Brunem. Když Franzova nešťastná milenka prozradí Brunovi, že Franz chce přepadnout banku, zabiják zato zaplatí životem. Katzelmacher pak popisuje chladný život party mladistvých na předměstí. Marie se zamiluje do opovrhovaného gastarbeitera Jorgose a když to parta zjistí, gastarbeitera brutálně zbijí.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist