Člověk člověku dravcem: Rainer Werner Fassbinder

berlin_alexanderplatz

Těžko bychom měli vynechat německý seriál Berlin – Alexanderplatz, který ve své domovině patří ke kultovním televizním seriálům. Vznikal mezi lety 1979 a 1980 a jeho stopáž je úctyhodných 931 minut. Právě Berlin Alexanderplatz patří mezi Fassbinderova nejvíce opěvovaná díla a trochu v něm tuším i inspiraci pro Tykwerův Babylon Berlin, který tento seriál pojal jako hozenou rukavici. Děj se odehrává ve 20. letech, kdy je Franz Biberkopf propuštěn z vězení a přeje si se tam už nevrátit. Jak už to ale bývá, čím více si to přeje, tím je zataženější do kriminálního podsvětí předválečného Berlína.

querelle

Snímek Querelle (Querelle – ein Pakt mit dem Teufel) podle povídky Jeana Geneta z roku 1981 byl snímkem, kde Fassbinder dbal o každý detail. Měl pečlivě propracované kulisy, skvělé režijní vedení, dynamickou kameru, skvělý scénář a vrchol filmu při zpěvu francouzské hvězdy Jeanne Morreau, když zpívá text Oskara Wildea. Námořník Querelle (Brad Davis) navštíví nevěstinec, aby tam prodal drogy. Společníka, který mu pomáhal s prodejem zavraždí. Nikdo z jeho okolí netuší, že by byl něčeho takového schopen. Každý v jeho okolí je totiž přesvědčený, že je mladík naprosto neškodný.

fassbinder_naplace 1982

Fassbinder byl zcela jistě fenomén a celé Německo vědělo, že právě v něm je příslib pro skvělou epochu německé kinematografie. Fassbinder měl rozpracováno několik projektů a neúnavná činnost a konzumace drog si vybrala svou daň. Zemřel 10. června 1982 v Mnichově. Bylo mu 37 let.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist