MISTŘI KOSTÝMŮ: Hana Podolská

V naší oblíbené rubrice mistři kostýmů zatím máme jen jednoho českého mistra kostýmů, a tím je Theodor Pištěk. Dnes přidáme Hanu Podolskou, jejíž život a dílo v prodloužené době vystavuje Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

Podolska_2

Recenzi výstavy Hana Podolská naleznete na našem bratrském portále RealArts.cz pod tímto odkazem. My se dnes ale zaměříme na filmovou tvorbu Hany Podolské, která rozhodně stojí za zmínění, ačkoli není nejrozsáhlejší a je limitovaná turbulentními společenskými změnami.

kristian_1

Od roku 1931 měla Hana Podolská salón v prostorách paláce Adria v pražské Jungmannově ulici a zabíral hned tři patra, z nichž jedno z nich bylo určeno pro přehlídky, kam mohlo přijít až 300 návštěvníků. Hana Podolská prodávala nejen v Československu, ale i v zahraničí. Přezdívalo se jí česká Coco Chanel.

Podolska_4

Do proslulého salónu Hany Podolské chodily hvězdy jako Růžena Nasková, Olga Scheinpflugová a zejména Adina Mandlová, která byla tváří salónu a kromě spolupráce na módních přehlídkách oblékala její modely také do filmu. Zřejmě nejtrvalejší připomínkou jejich spolupráce je slavný snímek Kristián, kde Adina Mandlová jako znuděná mondénní dáma prostřídá hned několik luxusních modelů.

 

Kostýmy Hany Podolské jsou ovšem také ve filmu Zlatá Kateřina (1934), kde je oblékla Lída Bárová s Adinou Mandlovou, ve filmu Katakomby z roku 1940 je pak dokonce product placement v podobě dlouhého záběru na krabici od šatů Adiny Mandlové, kde je nápis Modelový dům Hany Podolské.

 

V těchto dobách byly obě dámy na vrcholu. Hana Podolská v roce 1939 získala jednu ze špičkových cen na mezinárodní výstavě řemesel v Berlíně. Hana Podolská (v té době častěji psaná jako Hanna) byl jeden z prvních pražských salónů, který důrazně dbal na reklamu. Kromě zpráv z módních přehlídek, časopisy otiskovaly modelky, herečky, dámy z vyšší společnosti, ale i fotografie z jejího soukromého života.

 

Až do května můžete navštívit výstavu modelů Hany Podolské v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, kde je také bohatá fotodokumentace z filmů a glamour světa První republiky.

NOMINUJTE POUTNÍKA SVĚTEM FANTAZIE NA KNIHU ROKU NA DATABÁZÍ KNIH – ZDE

(pro hlasování je třeba se na tamějším webu přihlásit)

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas.

Přidat komentář

TOPlist