Nejzajímavější body horrory

Horrorový subžánr ,,body horror“ je žánr velice specifický a rozhodně to není žánr pro každého. Je však zajímavé, že takřka všichni zástupci tohoto subžánru mají své skalní obdivovatele a často je potkává až kultovní proslulost.

Videodrome

Kolébkou tohoto žánru je Kanada a praotcem je David Cronenberg, tedy režisér jehož profil z Realfilmu velmi dobře znáte. Sluší se připomenout, že Cronenberg v začátcích kariéry točil velice bizarní snímky, často s nádechem exotického erotična a když ho poprvé pozvali do Cannes jako uměleckého režiséra pronesl kouzelnou větu, že kdyby ve svých začátcích řekl, že je umělec, tak by ho roznesli na kopytech.

 

Dnešního průvodce začneme snímkem Videodrome (1982) s Jamesem Woodsem v hlavní roli. Cronenberga tento snímek napadl v dospívání při sledování televize, která měla u nich doma slabší signál. Díky častým výpadkům obrazu se mu před očima odvíjely velice zvrhlé výjevy, a to ho vedlo k napsání příběhu o jedné velice zvláštní společnosti.

Nejslavnější šílení vědci

Cronenberg natočil svůj nejdiváčtější film v roce 1986, a přestože od té doby natočil minimálně dva majstrštyky Dějiny násilí a Východní přísliby, pak Moucha zůstane i podle jeho slov opusem magnum. A není se čemu divit, protože je to podle mě jeden z vůbec nejcitovanějších horrorů poslední dekády. Příběh vědce, který se při vynálezu teleportačních budek omylem přenese i s mouchou a počítač smíchá jeho DNA s hmyzem je při své bizarnosti velice humanitním příběhem, na jehož konci nejeden divák spolkne pomyslný knedlík v krku.

Nejslavnější trikové filmy

Opusťme však tvorbu Davida Cronenberga, ačkoli prvky body horroru nalezneme i v jeho dalších filmech jako Příliš dokonalá podoba nebo eXistenZ. Jeden z nejúchylnějších filmů, který kdy spatřil světlo světa se jmenuje Tetsuo (1989) a pokud se podíváte jen na kousek horrorové proměny člověka v jakési bizarní drátěné monstrum, zřejmě vám nebude úplně dobře od žaludku. Film natočil režisér Tsukamoto. Jméno tohoto zvráceného a perverzního snímku si český kritik Kamil Fila zvolil jako svůj nick pro databázi csfd.cz.

Černá labuť (2010)

Dalším výrazným body horrorem, který se propracoval až do oskarových nominací a při 17 milionovém rozpočtu vydělal více než dvacetinásobek, má v názvu také zvíře a proměnu člověka v něj. Tím snímkem je pochopitelně Černá labuť režiséra Darrena Arronofského, která má řadu scén téměř identických s Cronenbergovou Mouchou. Příběh o mladé baletce v podání Natalie Portman, která se musí obrnit trpělivostí ve vysoce konkurenčním prostředí prestižního new yorského baletu a zabojovat o vysněnou roli v Černé labuti s půvabnou Milou Kunis je psychologicky velice hutnou podívanou, jež rozhodně není pro všechny. O filmu jsme psali v této samostatné recenzi.

american_mary

Kultovní proslulost si získal kanadský snímek American Mary a i přes zjevnou nízkorozpočtovost je spíš psychologickým dramatem, než opravdovým horrorem. Je to také jediný zástupce v dnešním průvodci něžného pohlaví, protože film režírovalo sesterské duo Jen Soska a Sylvia Soska. Příběh o mladé medičce, která se rozhodne svou svízelnou finanční situaci řešit morálně velice spornými chirurgickými zákroky je místy sice hodně nechutný a béčkovitý, ale zároveň má v řadě momentů překvapivou hloubku. Film stojí za vidění také kvůli hereckému výkonu krásné Katharine Isabelle, která by si zasloužila další hereckou šanci.

Související filmy:

possessionisabelleadjani

Possession

mother!

matka!

G

Ghost in the Shell

NOMINUJTE POUTNÍKA SVĚTEM FANTAZIE NA KNIHU ROKU NA DATABÁZÍ KNIH – ZDE

(pro hlasování je třeba se na tamějším webu přihlásit)

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas.

Přidat komentář

TOPlist