Pád třetí říše (2004)

untergang_1

Německo/Rakousko/Itálie, Der Untergang, režie: Oliver Hirschbiegel, scénář: Bernd Eichinger, kamera: Rainer Klausmann, hrají: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinnaa Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler

 

156 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

nominace na Oskara – nejlepší zahraniční film, nominace na Evropské filmové ceny – nejlepší herec (Bruno Ganz)

Film:

 

K dnešnímu úmrtí významného německého herce Bruna Ganze (Neznámý, Nebe nad Berlínem) se v rubrice Retro a legendy vrátíme k oskarovému snímku Pád třetí říše, kde tento herecký chameleon ztvárnil Adolfa Hitlera a jedním dechem je třeba dodat, že z toho žádnou radost neměl. Herecký výkon však předvedl naprosto fenomenální.

 

Adolf Hitler (Bruno Ganz), Eva Braunová (Jualiane Köhler), Joseph Goebbels (Ulrich Matthes) a další jsou zalezlí jako krysy v podzemním bunkru v Berlíně. Nad jejich hlavami právě padá říše, kterou několik let vystavili souboji s celým světem a nyní se zdá naprosto jasné, že nacistická orlice shoří na popel. Názory jednotlivých hlavounů se naprosto liší, ale stále nad nimi ční psychopat s knírkem tvrdošíjně obhajující svou fantaskní vizi a lituje, že se jeho utopie nestala realitou. Přitom naprosto odmítá, že by na jehou rukou byla krev nevinných mužů, žen a dětí.

untergang_2

Film vychází z dokumentu naivní Hitlerovy sekretářky Traudl Junger (Alexandra Maria Lara) natočeným v roce 2002 Im toten Winkel – Hitlers Sekretärin a scénář k celovečernímu filmu napsal zkušený německý producent Bernd Eichinger, jeden z mogulů německého filmu, který stál za velkofilmy Jméno růže, Nekonečný příběh, Parfém: Příběh vraha nebo sérií Resident Evil.

untergang_4

Na režijní sesli usedl Oliver Hirschbiegel, kterého známe i z Česka, protože na Barrandově jako režisér startoval velmi úspěšnou sérii Borgiové kreativního producenta Toma Fontany. Hirschbiegel je jako režisér naprosto oddaný, jde otevřeně do konfliktu pokud se mu něco nelíbí a rozhodně to není člověk, který by dbal nato, co si o něm štáb myslí, ale výsledky bezesporu má. Na druhou stranu v Hollywoodu tvrdě narazil a po úspěchu Pádu třetí říše dopadl jeho remake Invaze zlodějů těl z roku 2006 s Nicole Kidman a Danielem Craigem finanční katastrofou, což režisér komentoval, že neměl nad snímkem putujícím do kin absolutně žádnou kontrolu.

untergang_3

Pojďme se vrátit do německého bunkru. Hirschbiegelovi se podařilo originálně vykreslit charaktery, které jsme dosud neměli šanci vidět. Líčí tragédie jednotlivých postav, zobrazuje jejich zaslepenost, nerozhodnost, neschopnost, frustraci i jejich odpornost a zlobu. Odtažitý Ganz v hlavní roli není žádnou směšnou figurou, ale hrůzným despotou zmítajícím se na pokraji zkázy. Jak říká známé přísloví, už se propast dívá na něj, nikoli  že by se jen on sám díval do propasti.

 

Pád třetí říše se stal komerčním hitem a opět dokázal, že německý film může uspět i v zahraničí. Z hlediska filmového vyprávění se jedná o naprosto přelomový snímek, který definoval žánr dobového historického dramatu. Snímek Nejtemnější hodina si odsud vypůjčil celou řadu motivů.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist