POD POVRCHEM: Bird Box

Horror Netflixu Bird Box je takovou malou televizní revolucí. Podívejme se pod povrch tohoto veleúspěšného filmu Sandry Bullock a trochu se zastavme nad okolnostmi kolem filmu Roma na letošních Oskarech.

bird_box_1

Americká a nyní již globální streamovací společnost Netflix dala do propagace snímku Roma na letošních Oskarech 25 milionů dolarů. To je mimochodem o 10 milionů dolarů více, než byl rozpočet celého filmu Favoritka. Není veřejným tajemstvím, že Steven Spielberg je nepřítel Netflixu a o filmech z této produkce hovoří, jako o filmech, které by se o Oskary ucházet vůbec neměly. Novináři byli jistě spokojení, když si od nich Netflix objednával inzerci v tak obrovském množství a o filmu psali příznivěji, než by jistě obvykle psali i přes nesporné filmařské kvality filmu Roma. Po nedělním večeru ale máme jasno. Ani taková reklama Netflixu nepomohla, protože Oskara si odnesl snímek film Zelená kniha. Z produkce Amblinu, majitele Stevena Spielberga a distribučního studia tradiční velké hollywoodské šestky Universalu.

bird_box_4

Pojďme ale pod povrch snímku Bird Box. Ten měl premiéru o Vánocích loňského roku na Netflixu a byl globálně přístupný bez nutnosti placení. Netflix oznámil, že si kartu filmu prohlíželo 45 milionů uživatelů Netflixu, a to do 28.12.2018, ale rozhodně odmítá sdělit, kdo film opravdu viděl. Cca 70% si podle Netflixu film skutečně pustilo. To je mimochodem cca o čtvrtinu více, než velkofilm BrightWillem Smithem a Noomi Rapace. Demograficky snímek Baby Bird zasáhl zajímavé skupiny – více než 22% byli hispánci a více než 24% Afroameričané. Společnost Nielsen zajišťující měření sledovanosti uvedla, že Bird Box vidělo v premiérový den 3,9 milionů diváků. K dnešnímu dni má podstránka Bird Box hodnocení 190 000 uživatelů na imdb.com, a to je za dva měsíce číslo srovnatelné s hollywoodskými blockbustery s rozpočty 350 milionů dolarů, což Bird Box určitě nestál.

bird_box_2

K samotnému filmu. Film Bird Box je adaptací knihy Joshe Malermana z roku 2014 a podle slov autora byla jeho kniha napsána ještě před uvedením filmu Stalo se M. N. Shyamalana z roku 2014 a samozřejmě i před uvedením letošního horroru Tiché místo. Scénář je dílem Erica Heisserera, který napsal vynikající sci-fi Příchozí pro Dennise Villeneuva.

 

Příběh jsme viděli milionkrát a je postavený na syžetu zombie filmu George A. Romera bez zombie a samozřejmě George Romera. Příběh má kolektivní hrdiny, ale hlavní postavou je bezesporu Malorie (Sandra Bullock), těhotná mamina, která se cestou do nemocnice se svou sestrou (Sarah Paulson) přimotá do apokalypsy. Ledva si zachrání život ocitne se v domě s rozličnými hrdiny, které hrají velice zajímaví herci Trevante Rhodes, Jacki Weaver, John Malkovich, Rosa Salazar, Danielle Macdonald, Tom Hollander nebo BD Wong. Paralelně v jiné časové rovině už samotná Malorie se dvěma dětmi sjíždí divokou řeknu ve snaze o záchranu.

bird_box_3

Bird Box se tak odehrává ve dvou časových rovinách, které se prolínají a postupně nám osvětlují, co se děje a kdo je kdo. Film natočila režisérka Susanne Bier a snímek produkovala Sandra Bullock, jež ve filmu hraje hlavní roli. Právě Bullock s režisérkou přemluvily oskarové hvězdy do rolí, pro které jim stačily tak dva až tři natáčecí dny.

 

Film Bird Box se může pochlubit ještě vynikajícími tvůrci na pozici šéfů hudebního a kamerového departmentu. Hudbu totiž skládali dvorní skladatelé Davida Finchera Trent Reznor a Atticus Ross a za kamerou byl vynikající Salvatore Totino. Jak vidno, Bird Box má tedy skutečně špičkové tvůrce. Objektivní potíží filmu je jeho přemrštěná stopáž. Bird Box také není typický horror jako spíš psychologické drama, ale to v žádném případě není výtka směřující k výslednému filmu. Bird Box je snímek, který se dá rozhodně vidět.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Tento článek vznikl díky finančnímu přispění společnosti TAU Seating s.r.o.

NOMINUJTE POUTNÍKA SVĚTEM FANTAZIE NA KNIHU ROKU NA DATABÁZÍ KNIH – ZDE

(pro hlasování je třeba se na tamějším webu přihlásit)

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas.

Přidat komentář

TOPlist