Predestination (2014)

Predestination_1

Austrálie/USA, režie a scénář: Spierig Brothers (Peter a Michael) podle povídky Roberta A. Henleina, kamera: Ben Nott, hudba: Peter Spierig, střih: Matt Villa, hrají: Ethan Hawke, Sarah Snook, Elise Jansen

 

97 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

 

Ceny australské filmové akademie – nejlepší herečka (Sarah Snook), kamera, střih a výprava

 

Film:

 

V nepříliš vzdálené budoucnosti bude existovat bezpečnostní jednotka, zdráhám se říci policejní, pro kterou bude běžné cestovat v časem. Hlavní hrdina (Ethan Hawke) právě podstoupil drastickou změnou vizáže. Opět se mu nepovedlo zabránit hrozivé katastrofě v New Yorku v roce 1973, během které zahynulo přes 11 000 lidí. Ačkoli má za sebou už poměrně dost úspěšných zásahů, kdy zabránil příšerným hromadným katastrofám, New York je pro něj jako zakletý.

 

1973. New York. Barman (Ethan Hawke) nalévá na baru panáka velice zvláštně vypadajícímu muži (Sarah Snook). Ten mu vypráví svůj bolestný životní příběh, zkušenosti, které ještě jako dívka získával ve speciálním programu pro plánované lety do vesmíru. Když skončí a osvětlí, proč byl přeoperován na muže, barman mu nabídne cestu časem o několik let zpátky a řekne mu, že přišel os vou šanci. A teď už musím skončit s vyprávěním děje, protože bych vás nerad připravil o nečekané zvraty, momenty a šokující pointu.

predestination_2

Australsko-americký film je adaptací povídky jednoho z nejznámějších autorů sci-fi Roberta A. Henleina, který má své kultovní příznivce a filmaři se čas od času pokusí o nějakou jeho adaptaci. Často se filmuje třeba kniha Vládci loutek. Zřejmě nejznámější henleinovskou adaptací je sci-fi Hvězdná pěchota režiséra Paula Verhoevena, ale to není dobrý referenční projekt zrovna k Predestination, protože tyto dva filmy jsou jako nebe a dudy. U Predestination si člověk spíš vybaví jiného sci-fistu Phillipa K. Dicka. Ale také Matrix, další výborné australsko-americké kultovní sci.fi.

predestination_3

Film má velice zajímavou výpravu a i když se jedná o scifi je to v podstatě dobové komorní drama, a to velice chytré. Člověk si tak nemůže nevzpomenout na kultovní snímek Gattaca, kde exceloval Ethan Hawke (Před soumrakem, Před úsvitemPřed půlnocí, Valerian a město tisíce planet, Chlapectví). A vzpomněl bych si na ten film, i kdyby v Predestination Ethan Hawke nehrál také hlavní roli. Tam i tady je naprosto brilantní. Výborně ovšem hraje také Sarah Snook, která se čas od času objeví v nějakém zajímavějším filmu, ale řekl bych, že na její schopnosti by se o ní mělo vědět mnohem víc.

predestination_4

Predestination není lineární příběh, ostatně je o cestování časem. Naprosto záměrně kašle na paradoxy cestování časem, které známe z jiných filmů o tomto fenoménu, zejména Návrat do budoucnosti, ale i třeba ne až tak starý Looper. Ve filmu je tak vlastně možné téměř vše, takže při sledování filmu můžete skutečně čekat téměř vše. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

NOMINUJTE POUTNÍKA SVĚTEM FANTAZIE NA KNIHU ROKU NA DATABÁZÍ KNIH – ZDE

(pro hlasování je třeba se na tamějším webu přihlásit)

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas.

Přidat komentář

TOPlist