Průvodce filmovými adaptacemi Daphné de Maurier

Vůbec bych se nedivil, kdyby vám této britské spisovatelky nic neříkalo, ale jsem si velice jistý, že minimálně podle názvu budete znát většinu jejích děl a dost možná zatoužíte se s některým seznámit. Je tady oblíbený sobotní průvodce plný tajemna, záhadných vražd a šokujících zvratů.

Alfred Hitchcock

Pokud chodíte do knihkupectví a stejně jako já podléháte trendu všech těch zmizelých dívek, dívek ve vlaku, co kopou do vosího hnízda, dívek mizejících ze zamčených lodních kajut nebo jsou v ledu, pak možná objevíte svět o pár desítek let starší, který možná ale i díky tomu získává na záhadnosti svým působivým prostředím.

Rebecca (1940)

Když britský režisér Alfred Hitchcock po své ostrovní kariéře zamířil za Atlantik natočil velkorozpočtovou adaptaci knihy Rebecca, kterou čeští diváci znají jako Mrtvá a živá. Rebecca (1940) má v hlavní roli skvělého Laurence Olivera a Joan Fontaine. Mladá žena se provdá za bohatého vdovce a odjede s ním na jeho obrovské rodinné sídlo, kde se dozví o tajemných událostech spojených se smrtí ženy svého muže, ale především se setká s hodně ujetou služebnou.

Film Rebecca je držitel 2 Oskarů ze nejlepší film a černobílou kameru a zcela jistě patří mezi nejvíce kopírované filmy všech dob. Koncept červené knihovny a dávného tajemství je dodnes velice působivý. Hitchcock zde umně pracuje s atmosférou a především výpravou. Dodnes film nabízí skvělou a napínavou zábavu. A byl to ohromný úspěch podotýkám, protože kromě plných kin film získal i nejvyššího Oskara za nejlepší film. Jen na toho Hitchcocka tak nějak nezbylo.

Birds (1963)

Hitchcock natočil v padesátých letech ohromně úspěšnou sérii thrillerů, ze kterých Hollywood, ale i třeba francouzská kinematografie dodnes čerpá. Přišel totiž s inovativními technickými řešeními složitě komponovaných záběrů, šokujícími pointami a přitom nezapomínal na to hlavní. Bavil diváky. Publikum pro Hitchcocka bylo vším a než se přesunul do televize, která mu v pozdní kariéře slušela více, než plátno, natočil svůj jediný čistokrevný horror. Ten byl právě podle předlohy Daphné de Maurier a jmenoval se Ptáci.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist