Syn zmaru (2014)

son-of-gun-2

Austrálie/Kanada/Velká Británie, or. název: Son of a Gun, režie a scénář: Julius Avery, kamera: Nigel Bluck, hudba: Jed Kurzel, střih: Jack Hutchings, hrají: Brenthon Thwaites, Ewan McGregor, Alicia Vikander, Matt Nable, Damon Herriman

 

108 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

 

Film:

 

Devatenáctiletý JR (Brenton Thwaites) nastupuje do lapáku a velice rychle se seznamuje s drsnou realitou života za mřížemi. Ostatně když si z vašeho spoluvězně na cele dělají starší vězni děvku, tak máte dvě možnosti. Buď si sehnat hodně lubrikantu a nebo se problému postavit čelem. JR vyvolá ze soucitu s chudákem sousedem rvačku, aby šli alespoň na samotku, než se situace uklidní. Když se JR vrátí ze samotky je jeho spoluvězeň hromada pravidelně zneužívaného masa a rozhodne se pro finální řešení a podřízne se.

JR si všimne nejznámějšího australského zločince Brendana Lynche (Ewan Mc Gregor), který se baví šachy a jelikož v nich JR také vyniká, nabídne mu takovou malou partičku, která volně přerostě v mnohem větší šachovou partii. Lynch nabídne JR obchod. Pomůže mu s homosexuálními vězni a on pro něj něco udělá, až ho za pár měsíců pustí. JR po chvíli souhlasí.

syn_zmaru

Po propuštění musí JR ostatním pomoci s útěkem z vězení a zajistit, že bude Lynch na svobodě v bezpečí. Za odměnu se pak může připojit k jejich skupině, která se připravuje na velkou loupež zlata, jež jim má vynést miliony. A přitom JR potká přítelkyni velkého gangstera Tashu (Alicia Vikander), do které se pochopitelně zamiluje. A bude se střílet, souložit, loupit a mentorovat, inu co byste v tomto žánru čekali, že?

Režisér Julius Avery už má v kinech dva celovečeráky a momentálně připravuje Flash Gordona, ale českým kinům se jeho tvorba z pro mě dost záhadného důvodu vyhýbá. A přitom Avery je hodně dobrý vypravěč a jeho debut Syn zmaru je toho důkazem. Tedy Syn zmaru. V originále se film jmenuje Son of a Gun, což je australský slangový výraz, který skutečně znamená to, co si angličtináři myslí. Je to skutečně son of a bitch, takže syn zmaru je hodně vznešený a přitom dost nepřiléhavý název. V tomhle filmu jsou totiž parchanti, tak trochu všichni a přitom jim dost fandíte.

sonofagun_5

Film je volně inspirovaný knižní předlohou „The Post Card Bandit“, kterou napsal Brendan Berichon, učeň australského zločince Brandona Abbota. Ale snímek je především autorskou licencí. Avery si zjevně oblíbil Michaela Manna, kterého hodně cituje, ale nikoli snímek Nelítostný souboj, jak byste možná očekávali, ale méně známý film Zloděj s Jamesem Caanem, který ale mimochodem není vůbec zlý a pokud jste jej neviděl, tak to napravte.

Velkým překvapením tohoto filmu je výkon Brentona Thwaitese, který se na roli hodně připravoval a je to vidět. Byl v kontaktu se skutečným zločincem a strávil s ním nějaký čas, aby se dozvěděl, co vlastně takový život za hranou zákona obnáší. Díky tomu od něj odpozoroval řadu jeho pohybů a zvyků a povedlo se mu to velmi dobře.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist