Velký blondýn s černou botou (1972)

velky_blondyn

Francie 1972, Le grand blond avec une chaussure noire, režie: Yves Robert, scénář: Francis Veber, kamera: René Mathelin, hudba: Vladimir Cosma, hrají: Pierre Richard, Bernard Blier, Jean Rochefort, Mireille Darc, Colette Castel, Jean Carmet

90 minut, 35 mm, 1.66:1, barevný

Stříbrný medvěd na Berlinale za nejlepší režii, nominace na Zlatého medvěda na Berlinale za nejlepší film

Film:

Ve francouzské tajné službě se jako obvykle konají mocenské hry. Šéf tajných agentů Toulouse (Jean Rochefort) má informaci o svém zástupci plukovníkovi Milanovi (Bernard Blier), že na něj chystá komplot s úmyslem ho odstranit a sednout si na jeho místo. Toulouse tak dostane naprosto idiotský plán, o kterém je ovšem přesvědčen, že je naprosto geniální. Na letišti v Orly vyberou náhodného člověka, ze kterého udělají amerického super špiona. Vybraný pitomec pak bude geniální návnada pro Milana, který se jeho lapením stane obětí sám sebe a svých intrik. Na eskalátoru se zničehonic objeví muž s neučesanými blonďatými vlasy, s jednou botou černou a druhou hnědou (Pierre Richard), který svírá pod paží pouzdro na housle. To je ten pravý blbec, pomyslí si Toulouse, to ovšem netuší, že roztržitý a dobrosrdečný houslista dokáže svou nepozorností zlikvidovat všechny tajné služby dohromady.

velky_blondyn_2

Pierre Richard vyrůstal na zámku bohatých rodičů a byl vždy tak trochu stranou od ostatních dětí. I díky tomu z něj vyrostl dobrosrdečný chlápek toužící po pozornosti ostatních. Zkrátka pravý opak svých rodičů. V dospělosti se Richard začal projevovat jako filmový autor. Točil vážná dramata se silným sociálním akcentem. Jeho kariéra však nebyla nikterak úspěšná. Jednoho dne však dostal zajímavou nabídku, aby zkusil ztvárnit roztržitého, protože k tomu měl vždy trochu sklony a náramně ho bavilo, když se mu okolí smálo.

velky_blondz

Tak se zrodil archetyp roztržitého komika Pierra Richarda, kterého v Československu a ve východním bloku milujeme a přitom v domovské Francii ho nemají ani zdaleka tak rádi, jako ho máme my. A je to škoda. Richard je totiž mistrem komedie a gagmanem paar excellence a právě film Velký blondýn s černou botou je bezesporu jedním z jeho pomníků v kinematografii, ačkoli to může znít poněkud pateticky. Jenže je to pravda.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist