Alita: Bojový anděl (2019)

Alita: Battle Angel, USA, režie: Robert Rodriguez, scénář: James Cameron, Laeta Kalogridis podle manga Jukita Kišira, kamera: Bill Pope, střih: Stephen E. Rivkin, Ian Silverstein, hudba: Junkie XL, hrají: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Jennifer Connely, Mahershala Ali, Ed Skrein, Jackie Earle Haley, Kaenan Johnson,

122 minut, 2.39:1, ARRI Alexa, barevný

Film:

alita_1

Svět vzdálené budoucnosti není ideálním místem k životu, přesto v něm žijí lidé, kteří nezištně pomáhají jiným. Je 300 let po skončení velké války. Lidstvo žije dole s neustálou vidinou světa tam nahoře, tzv. Salemu. Všichni žijí v domnění, že v Salemu je tráva zelenější, aniž by vlastně věděli, co je tam nahoře vůbec čeká. Laskavý kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prolézá skládky, aby našel funkční součástky, které může implantovat lidem, co o část těla přišli. Takhle objeví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga s lidským mozkem a super výkonným srdcem a duší dospívající dívky. Náročnou operací jí vrátí život a dá jí robotické tělo mladé dívky.

Alita_ Battle Angel_2

Po probuzení Alita vůbec nic neví. Nepamatuje si svou minulost, nepoznává svět kolem sebe, ale okamžitě nasává nepřeberné množství nových informací. Se životem vrstevníků Alitu seznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, který ji od prvního setkání mimořádně imponuje. Alita je od počátku znepokojena zprávami o vysoké zločinnosti v jejím okolí. Znepokojují jí únosy a vraždy. Jednoho večera narazí na trojici zločinců a zjistí, že doktor Ido je zároveň lovec odměn. Fyzickou konfrontací se zločinci v sobě objeví mimořádné, smrtící schopnosti. V tu chvíli se dostane do hledáčku skupiny nájemných zabijáků, kteří terorizují město, ale teď dostali jediný úkol – najít a zničit Alitu. Zlý Nova ze Salemu totiž ví dobře kdo je Alita ve skutečnosti.

Američtí novináři na velkofilmu Alita: Bojový anděl režiséra Roberta Rodrigueze (Sin City), který je financován velkým studiem Fox a spoluautorem scénáře a producentem je James Cameron nenechávají nit suchou už od loňského jara.

Rosa Salazar stars as Alita in Twentieth Century Fox’s ALITA: BATTLE ANGEL.

Internetoví trollové od počátku projekt pranýřují za to, že hispánské herečce změnil obličej v CGI. Bože! Rodriguez vysvětluje, že jedině tak mohl docílit maximálně věrné předlohy anime, ale internetoví fanoušci a trollové mu dávají pořádnou sodu. Waltz samozřejmě nevypadá jako Asiat ani náhodou, to ale samozřejmě žádná z hvězd, ačkoli casting je podle aktuálních trendů v Hollywoodu velmi diverzifikovaný.

Alita_ Battle Angel_2

Půvabná herečka Rosa Salazar (Bird Box) prošla výraznou CGI proměnou, ale je si v některých scénách velmi podobná. Schválně se podívejte na tento odkaz, jak herečka vypadá v civilu. V castingu poznáte mnoho oskarových herců v čele s Christophem Waltzem a dále se se objeví zvučná jména jako Mahershala Ali, Jennifer Connely, a absolutně nepoznáte Eda Skreina a Jackie Earle Haleyho. Když nebudete mrkat uvidíte obličeje ještě minimálně dvou velkých hvězd, které ale v titulcích nenajdete. Evidentně možnost účinkovat ve filmu Jamese Camerona a Roberta Rodrigueze láká hráče i zadarmo.

Kameraman Matrixu Bill Pope Alitu natočil naprosto skvěle a nepouští se do žádných velkých wow expozicí. Ostatně Alita není otázkou výpravy nic, co bychom na plátnech už několikrát neviděli. Futuristické vize jsou v každém drahém hollywoodském sci-fi filmu. Alita má ovšem na rozdíl od většiny z nich příběh a žánrově se nejedná ani tak o akční film jako o romanci pro dospívající. A ta funguje dokonale.

alita-battle-angel-3

Při sledování jsem si několikrát vzpomněl na Ready Player One, ale je dost možné, že to je film z nedávné doby a má s Alitou společné dějové znaky. Můj jedenáctiletý synovec byl z Ality naprosto unešený a ono to tak vlastně má být. Je to film pro dospívající publikum, a to podle mě nebude zklamáno. Přiznám se, že se mi film líbil a je určitě lepší než současná produkce Marvelu, ale cílová skupina ve svých šestatřiceti už prostě nejsem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist