Borg McEnroe (2017)

borg-mcenroe-1

Švédsko/Dánsko/Finsko, režie: Janus Metz, scénář: Ronnie Sandahl, kamera: Niels Thastum, střih: Per Sandholt, Per K. Kinkegaard, hudba: Vladislav Delay, Jon Ekstrand, Carl-Johan Sevedag, Jonas Struck,  hrají: Sverrir Gudnassona, Shia La Beouf, Stellan Skarsgaard, Tuva Novotny, Leo Borg, Marcus Mossberg, Jackson Gann

 

Film:

 

Wimbledon 1980. Na ostře sledovaný turnaj přijíždí zlobivý americký chlapec John McEnroe (Shia La Beouf) a švédský šampion Björn Borg, který bude titul obhajovat již popáté. Kdo jsou ti dva borci? Jsou to rivalové? Jsou to přátelé?

 

Film Rivalové Rona Howarda je téměř dokonalý film a jeden z nejvíce přehlédnutých skvělých filmů posledních let. Rivalové v době uvedení nevyhráli žádné významné ceny a nevedli si ani příliš dobře. Na imdb.com však patří právem k nejlépe hodnoceným filmům. Borg McEnroe se od začátku tvářil jako podobně laděný film a i český distributor se jej snažil prodat stejným způsobem. Z největších rivalů nejlepší přátelé a tak podobně.

borgmcenroe-2

Jenže Borg McEnroe je odlišná podívaná. Scénář sleduje psychologii postav a představí vývoj Björna Borga od jeho začátků jako dětského sportovce až po tenisového šampiona s mnohými, často nepochopitelnými výstřelky. Jako znalec filmové historie a autor naší realfilmové rubriky průvodce filmem jsem už psal o sportovních filmech mnohých žánrů. A objektivně, je to vabank. Zatímco třeba basketbal patří mezi nejsledovanější sporty, tak divácky dobrých filmů o basketu jsou v historii kinematografie v podstatě dva. V americkém filmu je boxerský film úspěšným podžánrem, ale kromě českých Pěstí ve tmě (viz naše tištěná kniha Slavná česká filmová klasika) a pár francouzských a italských filmů z 50. let už nikdy nikde nefungoval. A tenis je doslova prokletý.

 

Film Wimbledon z roku 2004 s Kirsten Dunst byla milá romantická komedie, kterou však diváci v kinech ignorovali, byť měla úspěch na videu. Film se ale mohl pochlubit brilantní kamerou Daria Khondjiho, kterému se podařilo i v žánru romantické komedie dodat filmu potřebný švih skvělých záběrů. Borg McEnroe je však v tenisových scénách překvapivě málo invenční a dokonce se zdá, že je to i záměr. I z toho důvodu bych se zdráhal tento film vůbec řadit do sportovního žánru.

borg-mcenroe-4

Vše co v tom filmu funguje a jak je ten film postaven se totiž odehrává v rovině mysli hlavních protagonistů a nejsilnější scény nejsou dramatem na kurtu, ale třeba při scéně, kdy McEnroův sparring partner uděluje kamarádovi lekci, že se nikdy nestane tenisovým vzorem, protože je na to příliš velká svině. Objektivně se nedivím slavnému tenistovi, že film odsoudil  a řekl, že je to snůška výmyslů. Možná. To ale neznamená, že ten film neobsahuje silné momenty a že by scény nekorespondovaly s představami diváků o slavných tenistech. Dokument to ale v žádném případě není, je to hraný film.

 

Borg McEnroe je zajímavý film a pro našince je zajímavý tím, že se částečně natáčel i v České republice. Je o poznání lepší než Souboj pohlaví s Emmou Stone a Stevem Carrelem a jeho hlavní předností jsou herecké výkony. Ve filmu je řada zajímavých nápadů a scén, ale ta neustálá soustředěnost a koncentrace na tenisový duel století nakonec filmu docela dost ubírá na atraktivitě, ačkoli by to mělo být z logiky věci přesně naopak. Velkým přínosem filmu jsou ovšem herecké výkony Sverrira Gudnassona (Dívka v pavoučí síti) a Shia La Beoufa (American Honey) kvůli kterým je tento snímek dobré vidět.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist