Brutální Nikita (1990)

Luc Besson - filmografie

Nikita, Francie/Itálie 1990, režie a scénář: Luc Besson, kamera: Thierry Arbogast, hudba: Eric Serra, střih: Oliver Mauffroy, hrají: Anne Parillaud, Marc Duret, Jean-Hughues Anglade, Tchéky Karyo, Jeanne Moreau, Jean Reno

délka: 118 minut, formát: 2.35:1, 35 mm, barevný

Cézar pro nejlepší herečku (Anne Parillaud), nominace na Cézara – nejlepší film, režie, kamera, střih, hudba, výprava, zvuk, nejslibnější talent (Marc Duret)

Nikita (Anne Parillaud) je mladá fetující punkerka, která si společně se svou partou jde obstarat léky do lékárny otce jednoho z členů skupiny. Noční vloupání se však změní v krvavou lázeň, když na místě zasahují policisté. Nikita dokonce sama jednoho chladnokrevně zabije, za což si vyslouží trest smrti. Probudí se v bílé cele osvětlené chladnými světly zářivky a s jakýmsi Bobem (Tchéky Karyo), který jí svěří hrůznou pravdu. Má možnost stát se agentkou tajné služby nebo jí skutečně zabijí a na podporu svých pádných argumentů jí ukáže fotografie jejího pohřbu a hrobu.

Nikita se pochopitelně rozhodne spolupracovat. Má absolvovat  zvláštní výcvik, který z ní udělá smrtící zbraň a ženu schopnou se pohybovat ve vyšších kruzích. Brzy má však přijít první skutečný úkol, který s nasazením všech sil zvládne, jenže pochopí, že organizace, která ji momentálně využívá, se jí může poměrně rychle zbavit. Nikita i přes všechny útrapy, ale touží po jediném – normálním životě.

nikita_2

Film je velmi zajímavý svou vizuální složkou, která hýří efektními záběry a jež také patří ke směru tzv. Cinéma du look. Toto označení se vžilo pro práci zejména tří francouzských režisérů Luca Bessona, Jeana Jacquese Beineixe (Diva) a Leose Praxe (Boy Mens Girls). Smyslem těchto filmů je natočit snímek úchvatný pro oko. Kritici těmto filmům často vytýkají, že jsou točeny spíš na efekt než kvůli promyšlenému obsahu. S odstupem času je však i u těchto snímků hodnocen postmoderní přístup a spojení s aktuálními celospolečenskými tématy.

Besson měl na Brutální Nikitu k dispozici vysoký rozpočet padesát milionů franků a i přes jisté výtky kritiky můžeme konstatovat, že má film i velmi originální a propracovaný scénář. Nikitu představuje velice subtilní třicetiletá Anne Parillaud, která jde svou vizáží do ostrého kontrastu s postavou, ale divák se s ní snadno může ztotožnit i přes hrůzné činy, které páchá.

nikita_4

Její úvodní objevení se ve filmu, kdy jako zfetovaná troska uvízne v přepadené lékárně a střelí naprosto zbytečně do hlavy policistu tomu sice příliš nenasvědčuje, ale při následující téměř fašistické scéně výslechu, kdy zarazí vyšetřovateli do ruky tužku a křičí:,,Jmenuju se děvka!“se jí zase jisté sympatie od diváků vrátí.

Ve dvou výrazných rolích a to osudových mužů ústřední postavy, excelují pokaždé jinak velmi drsný Tchéky Karyo a naopak senzitivní Jean-Hughues Anglade. V roli učitelky společenské výchovy se po čase objevila na plátně i legenda evropského filmu Jeanne Moreau. Ve výrazné epizodní roli čističe Viktora se zde představil také Jean Reno, jehož postavě věnoval Luc Besson v roce 1994 celý film Leon. Jeho vystoupení v Brutální Nikitě se vepsalo do paměti diváků skutečně bizarním výjevem. Viktor zazvoní na zvonek a řekne: ,,Jmenuji se Viktor, čistič“. Čistič vejde do bytu, hodí muže do vany a ještě škubající se tělo poleje kyselinou k upřímnému šoku Nikity a zejména diváků.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist