Mistr manýry: Claude Chabrol

Claude Chabrol

Za velkými brýlemi, za maskou serióznosti, za malýma očima se skrývá velký filmař. Režisér a producent, nepotista, diktátor a věčný posměváček střídal lehké filmy s komerčním potenciálem s festivalovými snímky. Právě úspěch u diváků ho v očích kritiků občas sráží zbytečně nízko, ale jemu už je to řadu let upřímně jedno. V obrovské kvantitě filmů kolem 50 celovečerních filmů a desítek epizod televizních seriálů však nalezneme perly a postupy, díky kterým je dobré tohoto muže držet v patřičném respektu.

Claude Chabrol se narodil 24. června 1930 v Paříži. Vyrůstá u svých prarodičů ve střední Francii v městečku Sardent. Jeho rodiče jsou zavedenými lékárníky. Claude již od svých 13 let organizuje v garáži vesnický filmový klub, sponzorovaný místním obchodníkem se dřevem. Promítá tam německé snímky legendární společnosti UFA a francouzské zábavné snímky. Gymnázium vystuduje v Paříži a jako vysokou školu absolvuje literární vědu na prestižní pařížské Sorbonně. Jeho rodiče nesnesli, aby studoval filmovou vysokou. Možná od té doby to Chabrol s měšťáky nemá vůbec jednoduché.

Od roku 1952 se přátelí s André Bazinem, redaktorem legendárního časopisu Cahiers Du Cinema a dalšími redaktory a tvůrci Francoisem Truffautem, Jacquesem Rivettem, Ericem Rohmerem a Jeanem Lucem Godardem, tedy tou slavnou etapou kinematografie, pro které se vžil termín Nová vlna. V roce 1957 vyjde kniha Hitchcock, kterou píše Chabrol s Ericem Rohmerem a která etabluje tohoto obrovského autora i v očích intelektuálů. Mladí tvůrci tak dávají jednoznačně najevo, ke komu vzhlíží.

Claude Chabrol - filmografie

Ve stejném roce Chabrol režíruje také svůj první film Krásný Serge (Le beau Serge). Film si Chabrol financuje ze svého, respektive z kapitálu dědictví, které připadlo jeho ženě. Do té doby neměl Chabrol žádnou praktickou zkušenost s filmem! Založí si produkční společnost AJYM (podle křestních jmen tehdejší ženy a dětí). Film natáčí ve vesnici, kde strávil dětství, tedy v Sardentu. Francois se po deseti letech vrací do vesnice odkud odešel. Zjistí, že se sice vesnice příliš nezměnila, ale lidé ano. Nejvíce jeho přítel Serge, který se stal těžkým alkoholikem. Francois se snaží zjistit, co se mu stalo.

Film, který slavil úspěch na festivalu v Locarnu okamžitě odstartoval i vlnu kritiky. Velkým kritikem byl přímo sám Rainer Werner Fassbinder, který Chabrola po jeho debutu označil za ,,systémově imanentního cynika“, když film ukončí očištěním hlavního hrdiny, s kterým se Chabrol evidentně identifikoval a které je pro Fassbindera mírně řečeno nevěrohodné. Chabrolovi se tak začíná vytýkat chlad a odtažitost, stejně jako Kubrickovi, nezúčastněné konstatování amorálnosti, zločinu, absence empatie a odpírání jakéhokoliv řešení, ať už v podobě happy endu nebo vůbec závěru obecně. O tom, že Chabrolova raná tvorba byla evidentně nesprávně vnímána svědčí její značná živost a obliba dodnes.

Claude Chabrol - filmografie

Film byl komerčně úspěšný, stejně jako druhý titul Bratranci (Les Cousins, 1958), kteří šli ještě dál. Dva bratranci z bohatých rodin studují práva. Jeden složí závěrečnou zkoušku a druhý ne. Tentýž večer neúspěšný absolvent nabije revolver nábojem, zatočí bubínkem a zmáčkne svému spícímu bratranci u spánku spoušť. Nestane se nic. Následující ráno se probudí úspěšný absolvent, nachází revolver a v domnění, že není nabitý a namíří bratranci na spánek a zmáčkne spoušť. Jenže tentokrát padne výstřel. Za snímek Chabrol obdržel Zlatého medvěda za nejlepší film na MFF v Berlíně. Začala tak etapa jednoho velkého filmaře, kterého však vlastní spolupracovníci i kritici nadlouho zavrhli. Chabrol se totiž nikdy netajil oblibou žánrového filmu a jeho filmy byly vždy komerčními úspěchy. A to se mezi umělci nenosí.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist