Mistr manýry: Claude Chabrol

Claude Chabrol - filmografie

Vyvrcholením úspěšné série filmů a nastartování Chabrolovy fáze jako respektovaného umělce bylo jeho políbení múzou Isabelle Hupert. Jejich spolupráce Ženská záležitost (Une affaire de femmes, 1988) vrátila Chabrola na prestižní festivaly. Marie pomůže během války své sousedce k potratu. A brzy se stane vyhledávanou ,,andělíčkářkou“. Když se vrátí její muž z války, těžko poznává ve své dříve zakřiknuté ženě sebevědomou a úspěšnou osobu. Využije proto chvíle, kdy jí zemře při zákroku klientka a udá jí policii s tím, že bude odsouzena k smrti. Film otevírající citlivá témata je dalším Chabrolovým majstrštykem a byl uveden v mnoha zemích.

S Isabelle Hupert pak spolupracoval na řadě dalších filmů – Madame Bovary (1991), Slavnost (1995), Konec sázek (1997), Sladká smrt (2000) a Opojení mocí (2006). Jejich nejlepší spoluprací je však alespoň pro mě snímek Slavnost. Rodina ze střední buržoazní vrstvy najde na inzerát dívku Sophií (Sandrine Bonnaire), která se má starat o jejich domácnost. Zprvu se zdá, že je Sophie poklad. Skvěle vaří, uklízí a plní příkazy, pokud nejsou napsané – je totiž dislektička. Spřátelí se s pro její zaměstnavatele nestravitelnou živelnou pošťačkou (Isabelle Huppert). Začíná se schylovat k tragédii.

Výborný psychologický film sází na skvělé herecké výkony. Sandrine Bonnaire, jejíž postava služebné s andělskou tváří, skrývající temné stíny patří mezi špičkové ukázky filmového herectví, stejně jako výkon skrz naskrz temné Isabelle Hupert.

Claude Chabrol zemřel 12. září 2010 a přestože jsme ho překřtili na Mistra manýry, byla ta jeho vždy mimořádně působivá a osobitá. Ve všech svých činnostech slavil úspěch – byl skvělý režisér, scenárista, producent a publicista. Díky jeho vlivu mohlo z Nové vlny vzniknout takové významné filmové hnutí a Evropa mohla objevit mistra Alfreda Hitchcocka.

Ondra Slanina

Claude Chabrol

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist